Reklama

Rozliczenia P60

Środa, 10 Czerwiec 2015

Przyjeżdżając do pracy na Zieloną Wyspę wielu z nas rejestruje się w urzędzie Revenue jako osoby samotne (single), chociaż w Polsce pozostaje żona/mąż.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że mamy prawo rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Nie ma potrzeby aby wspołmałżonek posiadał Personal Public Service Number (PPSN), czy kiedykolwiek przebywał na terenie Republiki Irlandii.

Na naszą prośbę Revenue może wziąć pod uwagę wspólną ocenę w odniesieniu do dochodów małżonków w przypadku, gdy jeden z nich jest rezydentem Irlandii i posiada dochód podlegający opodatkowaniu w systemie PAYE , a drugi małżonek, który nie jest rezydentem nie posiada przychodów. Oznacza to, że zarobki współmałżonka są jedynym źródłem przychodów.

Nawet, jeśli małżonek nie mieszkający w Irlandii posiada dochód, który w 75% nie jest wyższy od dochodu w Irlandii ( a z reguły tak jest ) powinien on zostać wykazany w deklaracji rocznej FORM 12 . Powoduje to zmniejszenie ulgi podatkowej , nie mniej jednak wspólne rozliczenie jest opłacalne.

O zwrot nadpłaconego podatku możemy aplikować po zakończeniu roku rozliczeniowego . Średnio zwrot podatku za dany rok to €1650, pod warunkiem, że w ciągu roku potrącony został nam podatek od wynagrodzenia.

Osoby , które mają więcej niż jedną pracę, przez dłuższy czas mają potracany emergancy tax , bądź te, które zarabiają powyżej 20 tys. rocznie, powinny  zwrócić uwagę czy należy im się zwrot nadpłaty podatku .

O ulgę małżeńską możemy rownież aplikować w przypadku, gdy mąż lub żona posiadają przychody w innym kraju Unii Europejskiej. Istnieje możliwość rozliczenia do czterech lat wstecz.

1433931191-dm.jpg

Komentarze
reklama
Kursy walut
Waluta Kurs
EUR 4.2672 PLN
GBP 4.8406 PLN
Pogoda
/assets/img/trd.png
Nadchodzące wydarzenia
Koncert T.Love w Dublinie

Koncert T.Love w Dublinie

Niedziela, 1 Październik 2017
19:00
Button Factory, Dublin
GRZEGORZ HALAMA W programie: „DŁUGO I SZCZĘSLIWIE czyli INTYMNE ŻYCIE GRUBASA”

GRZEGORZ HALAMA W programie: „DŁUGO I SZCZĘSLIWIE czyli INTYMNE ŻYCIE GRUBASA”

Piątek, 13 Październik 2017
20:00
An Spailpin Fanach
Polska Noc Kabaretowa

Polska Noc Kabaretowa

Czwartek, 30 Listopad 2017
20:00
Dublin, The Helix
Najnowsze ogłoszenia