Koniec strajku woźnych i sekretarek w szkołach
Związek zawodowy Fórsa, reprezentujący protestujących pracowników, poinformował o zawarciu porozumienia z rządem, które kończy akcję protestacyjną. W ponad 2300 irlandzkich szkołach strajkowało blisko 2800 pracowników administracyjnych i technicznych.
Protest doprowadził do poważnych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu placówek. Powstały zaburzenia przy wypłatach wynagrodzeń, czy rejestracji obecności uczniów. Gdzieniegdzie dochodziło do zamykania klas.
Decyzja o wycofaniu się ze strajku otwiera drogę do rozpoczęcia formalnych negocjacji z Ministerstwem Edukacji przy wsparciu Komisji ds. Relacji w Miejscu Pracy (WRC).
Największym zwycięstwem dla strajkujących będzie przyznanie sekretarkom i woźnym szkolnym równorzędnych uprawnień emerytalnych, podobnych do tych, z których korzystają nauczyciele i asystenci wspomagający (SNAs).
fot. Pixabay.com