Reklama

Krzywa wieża Kilmacduagh

Środa, 17 Czerwiec 2009

Okrągłe wieże charakterystyczne dla krajobrazu Irlandii budowano między IX a XII stuleciem w pobliżu świątyń i klasztorów. Drzwi wieży wychodziły na zachodnią bramę kościoła, dzięki czemu można teraz poznać, gdzie on kiedyś stał. Do końca nie wiadomo, jakie było ich przeznaczenie, może to były dzwonnice, a może punkty obronne albo tylko widokowe :). Przeważnie uważa się, że ze szczytu wież można było ostrzec miasto przed Wikingami. Jednak lokalizacja niektórych wież położonych w dolinach temu przeczy. Irlandzkie słowo określające okrągłą wieżę - cloictheach - dosłownie znaczy bellhouse, czyli dzwonnica. W czasach, kiedy w Irlandii budowano te wieże, w Europie kontynentalnej popularne były podobnie wyglądające dzwonnice. Moja teoria jest taka, że Irlandczycy zbudowali swoje kamienne „dzwonnice” na podobieństwo tych kontynentalnych, ale nie potrafili tam wtaszczyć dzwonów.

Okrągłe wieże budowano z kamieni, jak większość tutejszych budowli. Drzwi do wieży umieszczano na wysokości 2-3 metrów, dzięki czemu przy fundamentach niekiedy tylko 60 cm i wysokości wieży 30 metrów one nadal jednak stoją.

Wieża Kilmacduagh znajduje się w hrabstwie Galway, ok. 4 km na południowy zachód od Gort. Uchodzi za najładniejszą wieżę w Irlandii. Ma ponad 30 metrów wysokości i jest najwyższą wieżą w kraju. Przykryta jest spadzistym dachem, co jest dodatkowym plusem, bo większość okrągłych irlandzkich wież jest ich już pozbawiona. To, co ją dodatkowo wyróżnia to drzwi, które umieszczono aż 7 metrów nad poziomem ziemi! Jest to o tyle niesamowite, że wciągnięcie do niej drewnianej drabiny było niemożliwe. Chyba, że była to drabina sznurowa. Mury wieży przy podstawie mają prawie dwa metry grubości. Białe ślady w górnej części to ślady pozostawione przez ptaki.Wieża Kilmacduagh jest odchylona od pionu o ponad pół metra. Zbudowana jest z bardzo dokładnie dopasowanych kamieni, co można stwierdzić osobiście na miejscu, do czego serdecznie zapraszam. W otoczeniu wieży znajduje się imponujący zestaw ruin kilku obiektów chrześcijańskich z różnych okresów. Największym jest katedra zbudowana w XII wieku na miejscu drewnianego kościoła z VII wieku. Niedaleko stoją ruiny małego kościoła św. Jana Chrzciciela, który był postawiony jeszcze wcześniej niż katedra. W oddali widnieje O\'Heynes Church z XIII wieku ze zdobionymi oknami i wieloma motywami roślinnymi na kolumnach nieistniejących już sklepień.Częściowo zrekonstruowana siedziba opata tego całego kompleksu zamyka klamrę dziejów. Ten budynek miał już zdecydowanie obronnym charakter. Po rozłamie kościoła katolickiego katedra i wszystkie kościoły zaczęły stopniowo popadać w ruinę. Dokładniejsze informacje o obiektach Kilmacduagh można znaleźć na ulotce w domu naprzeciwko parkingu.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00