Reklama

Polska biurokracja

Piątek, 27 Kwiecień 2012

"Tutaj, w pechowej części Europy, Polacy wciąż walczą z nadmierną kontrolą państwa ustanowioną jeszcze za komunizmu" - czytamy na stronach internetowych "The Economist". Tygodnik krytykuje tym samym Polskę za to, że nie zrobiła za dużo, aby poradzić sobie z problemem zbyt dużej biurokracji.

"Nie do końca źli, ale z pewnością gderliwi, zbiurokratyzowani, oficjalni i gruboskórni" - czytamy na stronach "The Economist". Nie jest to co prawda wprost opis polskich urzędników, jednak "Polacy mogliby zakładać, że to opis kreatur, które zwykle trzymane są za szybami urzędów miast i wielu innych urzędów, które zdominowały zwykłe życie w Polsce".

Sam cytat przytoczony przez tygodnik pochodzi z "The Hitchiker's Guide to the Galaxy", powieści Douglasa Adamsa, emitowanej w odcinkach na antenie radia BBC w latach 70. Powieści, która była satyrą na biurokrację brytyjską tamtego czasu.

'Tutaj, w pechowej części Europy, Polacy wciąż walczą z nadmierną kontrolą państwową, ustanowioną jeszcze za komunizmu" - czytamy na stronach tygodnika. Autor komentarza zaznacza, że co prawda rządowi może z trudem przychodzić cięcie zatrudnienia, chociażby z powodu wysokiego bezrobocia w Polsce, jednak sam kraj cierpi z powodu chęci zachowania status quo przez "setki tysięcy urzędników niskiego szczebla".

Tygodnik podaje przykłady: akty notarialne wciąż muszą wymagają specjalnego poświadczenia, specjalnych purpurowym tuszem, każda praca "freelancerska" wymaga umowy na piśmie, a każdy inwestor zagraniczny, który przyjeżdża do Polski zachęcony dobrymi informacjami o tym kraju, wkrótce będzie śmiał się i płakał, kiedy odkryje, jakie przeszkody będzie musiał pokonać, aby rozpocząć tu działalność.

Autor komentarza podkreśla: "The Economist" już od lat pisał o tym problemie Polski - już w 2008 r., niecały rok po tym, jak Donald Tusk zaczął swoją pierwszą kadencję. Wtedy gazeta alarmowała, że proponowany przez PO program modernizacji był zbyt skąpy.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00