Reklama

Polska biurokracja

Piątek, 27 Kwiecień 2012

"Tutaj, w pechowej części Europy, Polacy wciąż walczą z nadmierną kontrolą państwa ustanowioną jeszcze za komunizmu" - czytamy na stronach internetowych "The Economist". Tygodnik krytykuje tym samym Polskę za to, że nie zrobiła za dużo, aby poradzić sobie z problemem zbyt dużej biurokracji.

"Nie do końca źli, ale z pewnością gderliwi, zbiurokratyzowani, oficjalni i gruboskórni" - czytamy na stronach "The Economist". Nie jest to co prawda wprost opis polskich urzędników, jednak "Polacy mogliby zakładać, że to opis kreatur, które zwykle trzymane są za szybami urzędów miast i wielu innych urzędów, które zdominowały zwykłe życie w Polsce".

Sam cytat przytoczony przez tygodnik pochodzi z "The Hitchiker's Guide to the Galaxy", powieści Douglasa Adamsa, emitowanej w odcinkach na antenie radia BBC w latach 70. Powieści, która była satyrą na biurokrację brytyjską tamtego czasu.

'Tutaj, w pechowej części Europy, Polacy wciąż walczą z nadmierną kontrolą państwową, ustanowioną jeszcze za komunizmu" - czytamy na stronach tygodnika. Autor komentarza zaznacza, że co prawda rządowi może z trudem przychodzić cięcie zatrudnienia, chociażby z powodu wysokiego bezrobocia w Polsce, jednak sam kraj cierpi z powodu chęci zachowania status quo przez "setki tysięcy urzędników niskiego szczebla".

Tygodnik podaje przykłady: akty notarialne wciąż muszą wymagają specjalnego poświadczenia, specjalnych purpurowym tuszem, każda praca "freelancerska" wymaga umowy na piśmie, a każdy inwestor zagraniczny, który przyjeżdża do Polski zachęcony dobrymi informacjami o tym kraju, wkrótce będzie śmiał się i płakał, kiedy odkryje, jakie przeszkody będzie musiał pokonać, aby rozpocząć tu działalność.

Autor komentarza podkreśla: "The Economist" już od lat pisał o tym problemie Polski - już w 2008 r., niecały rok po tym, jak Donald Tusk zaczął swoją pierwszą kadencję. Wtedy gazeta alarmowała, że proponowany przez PO program modernizacji był zbyt skąpy.

Komentarze
reklama
Nadchodzące wydarzenia
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00