Reklama

Basia Blog - odc. 4 Irkuck

Wtorek, 17 Lipiec 2012

Trzeciego dnia podroży koleją poznałam, jak Bozie kocham, młodego Quentina Tarantino.

Przybywał z miejscowości oddalonej o 2 dni drogi w stronę Moskwy i zaproponował wspólne zwiedzanie Irkucka. Tak rozpoczęła się moja fantastyczna, geograficzno-kulturalna wędrówka po Syberii.

Miasto Irkuck przecina rzeka, tym samym obie strony łączy kilka mostów. Komunikacja jest o tyle utrudniona, że przystanki nie są oznaczone, nie istnieje coś takiego jak rozkład jazdy czy choćby spis autobusów. Miejsca zatrzymania autobusu można rozpoznać po gromadach ludzi ustawionych w kolejce pośrodku niczego. W tramwajach chodzi konduktor, który sprzedaje bilety ale w autobusach płaci się kierowcy wysiadając. Ciekawe, że ludzie uczciwie płacą. Nikt nie próbuje wymigać się od uiszczenia opłaty w wysokości 12 rubli (odpowiednik 0,30 euro) i jak dotąd, nikt nie próbował mnie oszukać przy wydawaniu reszty.

Autobusy są małe i zatłoczone, toteż gdy brakuje miejsca dla wszystkich pasażerów ludzie po prostu ściskają się na siedzeniach aby zrobić miejsce jeszcze dla kilku osób.

Zdziwiło mnie także bardzo, że ludzie ustępują sobie miejsca. Rzecz rzadko spotykana w Polsce. Raz nawet widziałam jak kobieta poprosiła mężczyznę o miejsce i ten zrobił to szybko i jakby bez zastanowienia, co świadczy o tym, że jest to praktyka popularna.

Ciekawostką jest również muzyka rozbrzmiewająca w rosyjskich stacjach metro, na dworcach czy po prostu na ulicach. Czasem są to pieśni patriotyczne, a czasem lokalne radio. Zdania są podzielone ale mnie się podobało.

W mieście Irkuck odkryłam ponadto cudownie orzeźwiający, złocisto-brązowy, delikatnie musujący napój zwany po prostu 'Kwasem'. Sprzedawany na kubki bądź butelki z niewielkich beczkowozów rozstawionych na chodnikach. W smaku przypomina trochę bezalkoholowe Karmi i piją go nawet dzieci. Będzie mi go brakowało gdy już opuszczę Rosje...

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00