Reklama

Prosto z Irlandii odc.1 Początek przygody z Zieloną Wyspą

Wtorek, 4 Czerwiec 2013

Nazywam się Maciej Wysocki. Urodziłem się i do dwudziestego roku życia, z małymi przerwami, mieszkałem w Mieroszowie (jestem święcie przekonany, że są na tym padole łez ludzie, którzy pamiętają moją skromną osobę :). Będę się starał przybliżyć czytelnikowi i opisać tę "zieloną wyspę" i ludzi tu żyjących poprzez pryzmat moich doświadczeń, doświadczeń mojej rodziny, przyjaciół, znajomych i nieznajomych.

I chociaż minęło już trzydzieści lat, kiedy opuściłem swoje rodzinne strony, gdzieś tam w serduchu na dnie nadal jestem mieroszowianinem. Często nucę sobie (Bo obcy by tego nie znieśli) piosenkę braci Golców "Do Milówki wróć". Jak spostrzegawczy czytelnik z pewnością zauważył przywitanie zostało skierowane do mieszkańców bliżej nie znanego miasta Mieroszów, ale jestem święcie przekonany, że te słowa można by było skierować do Piliczan, Hrubieszowian czy o zgrozo! Warszawiaków. 

Ale nie o mnie mają być te felietoniki a o mojej nowej ojczyźnie Irlandii. Będę się starał wam przybliżyć i opisać tę "zieloną wyspę" oraz ludzi TU żyjących, poprzez pryzmat moich doświadczeń, doświadczeń mojej rodziny, przyjaciół, znajomych I nieznajomych. Z pewnością jeżeli ktoś poświęci kilka chwil na lekturę mojej "wesołej" twórczości, nie znajdzie tutaj sloganów wygłaszanych z Warszawy przez polityków, którzy tyle wiedzą o Irlandii co ja o Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN. Chociaż nie, o tym to ja akurat coś niecoś wiem. Jednak nie wiem na przykład tego kto jest wodzem szczepu Indian Zunin I dlaczego?
Jako forpocztę moich zapisków przedstawię tryptyk, dlaczego wyemigrowałem? Jak? I gdzie? 
Wylądowałem w Irlandii wlekąc za sobą żonę, córkę i jej ówczesnego narzeczonego a dzisiaj już męża.
 

ŻEGNAJ POLSKO

Słowo się rzekło kobyłka u płota, jakby powiedział mój dziadek, który w życiu nie miał konia a tym bardziej kobyłki, ale obiecanego słowa zawsze dotrzymywał. Tę przypadłość zresztą oprócz nazwiska jako jedyną rzecz po nim odziedziczyłem. Aby zachować chronologię rozpocznę od fundamentalnego - DLACZEGO?

A więc (nie powinno się zaczynać zdania do więc, ale ja zawsze byłem w opozycji do wszelkich reguł rządzących pisownią języka polskiego. Bo jak mawiał stary baca "z prądem to każde gówno popłynie, a pod prąd jeno ślachetna ryba". Odnosiło się to co prawda do ustroju panującego w PRL-u ale mnie to zapadło głęboko w sercu i był i jest to mój manifest życiowy). A więc dlaczego? Tu znowu skojarzenie z końmi (nie, nie jestem hodowcą koni ). Jak napisał Benedykt Chmielowski w swojej Pierwszej Polskiej Encyklopedii Powszechnej w dziale zwierzęta pod hasłem koń ni mniej ni więcej takie oto słowa "Koń jaki jest, każdy widzi" To wszystko na temat tego szlachetnego zwierzęcia. "Polska jaka jest, każdy widzi" I to wszystko na temat - Dlaczego?

Mógłbym napisać książkę o przyczynach emigracji Polaków Po 2004 r. Tylko Po co? Dużo ciekawiej będzie: jak? I gdzie?

Właśnie wróciłem z Polski! No I cóż mam powiedzieć. Koń jaki był - taki jest tylko trochę bardziej zabiedzony, wychudzony I mniej obroku ma do dyspozycji. Ale za to woźnica! O !!! Klękajcie narody, wypasiony uśmiechnięty, batem wymachuje, dyrdymały wygaduje - coś o Euro, coś o zielonej wyspie (chyba miał na myśli kwitnącą gospodarkę RP) I co rusz to nowych na krzywy ryj zabiera pasażerów. Ale to tak na marginesie.
A zatem jak? I gdzie? To już następnym razem.

Maciej Wysocki

www.photomattwysocki.com 

www.facebook.com/maciej.wysocki1Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00