Reklama

Lasy w Wicklow ulubionym miejscem polskich grzybiarzy w Irlandii

Niedziela, 1 Wrzesień 2013

 

 

Sezon na grzyby rozpoczęty! Jak informują grzybiarze, na grzyby warto wybrać się już teraz w okolice Rathrum, gdzie pojawiły się prawdziwki, borowiki, maślaki i podgrzybki.
Lasy porastające góry Wicklow od lat są ulubionym miejscem polskich miłośników grzybów. Te zielone, porośnięte iglastymi lasami wzniesienia, przypominające nieco polskie Sudety przyciągają nie tylko obietnicą obfitego grzybobrania ale także owianym celtyckimi legendami  pięknem krajobrazu.
Zwyczaj zbierania grzybów, jako wielowiekowa tradycja, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dawniej był to ważny element szlacheckiego życia i kultury. Szczegółowy opis grzybobrania znajdziemy m.in. w... "Panu Tadeuszu".
Grzybobranie to sztuka szukania, ale także współzawodnictwo. To przyjemność zarezerwowana tylko dla zdeterminowanych. Jeżeli idziemy na grzyby po raz pierwszy, należy skorzystać z pomocy kogoś, kto ma już doświadczenie. Na grzybobranie warto wybrać się po deszczowej nocy z samego rana - mamy wtedy dużą szansę, że z lasu wrócimy z pełną kobiałką.
Grzybów nie wolno zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i  parkach narodowych.
Aby rozróżnić grzyby jadalne od trujących, warto zaopatrzyć się w atlas grzybów. Wytrawni grzybiarze twierdzą, że najlepiej unikać wszystkich grzybów, których nie znamy. Nie powinno się zbierać ani zbyt młodych, ani zbyt przejrzałych grzybów. Poza tym gromadźmy zbiory w odpowiednich pojemnikach. Grzyby, nawet jadalne, po włożeniu ich do worka foliowego czy reklamówki mogą wytwarzać substancje trujące i szkodliwe dla zdrowia, dlatego najlepiej zbierać je do koszyków. Odpowiednio potraktowane "kapeluszniki" sowicie wynagrodzą nam to swoim smakiem.

 

Grzegorz Adamczewski

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00