Reklama

Sztywny Pal Azji – Powrót do źródeł. Wywiad z liderem zespołu – Jarkiem Kisińskim.

Czwartek, 5 Grudzień 2013

Jesteście zespołem, który na polskiej scenie muzycznej istnieje z przerwami kilkadziesiąt lat. Wiele osób, które słuchają Waszej muzyki, to także młodzież, studenci, którzy nie mogą pamiętać narodzin kapeli. Jakie były początki Sztywnego Pala Azji?

To był rok 1986, ponura komuna. Wymyśliłem sobie, że zrobię zespół, z którym pojedziemy na wakacje do Sopotu i będziemy grać na ulicach. Wysłaliśmy też kasetę do Jarocina i okazało się, że zamiast na sopockich ulicach, zagraliśmy na festiwalu i zdobyliśmy drugie miejsce. Nasze piosenki stały się popularne, a później już poszło: płyta, piosenki na listach przebojów...

Od samego początku do dziś pod szyldem SZPAL występują: gitarzysta Jarosław Kisiński (dziś również główny kompozytor i tekściarz grupy) oraz perkusista Zbigniew Ciaputa. Zaczęliście z wysokiego pułapu - świetny debiut, sukces w Jarocinie, a później cisza, co się stało?

Tak to jest, jak się startuje z tak wysokiego pułapu, gdzie praktycznie każda piosenka z pierwszej płyty była przebojem! Trudno to utrzymać, jest olbrzymia presja - być może jej nie udźwignęliśmy... Ale do tej pory nagrywamy płyty, gramy koncerty, na których ludzie świetnie się bawią.

Z końcem lat 80. muzycy zaczęli odchodzić ze Sztywnego Pala Azji, a Wy nadal trwacie, dlaczego?

Dlaczego trwamy ? To jest mój zespół, piszę teksty, komponuję i nie wyobrażam sobie, żebym mógł robić coś innego. Może inni mieli inny plan na życie i odeszli lub zostali zwolnieni...

W kilku starych piosenkach odnosiliście się do młodości i siły, która w niej tkwi - jak to wygląda po dwudziestu latach?

Myślę, że zobaczycie to na koncertach!

Lata 1986-1988 to czas największej popularności grupy. Jak je wspominacie?

Nigdy do tego nie przykładałem wagi - po prostu świetnie się wtedy bawiliśmy, mimo szarości na ulicach mieliśmy kolorowe życie - to przecież nasza młodość!

Zadebiutowaliście na festiwalu w Jarocinie w roku 1986, w tym roku powtórnie tam zagraliście. Festiwal wtedy i dziś, widzicie różnice?

Na pewno są różnice, teraz jest trochę inna muzyka, przyjeżdżają kapele zagraniczne, jest lepsza organizacja. Wtedy było więcej ideologii i ani jednego toy-toya...

Starzy fani znają głos pierwszego wokalisty - Leszka Nowaka, którego zastąpił Bartek Szymoniak. Jak Wam się układa współpraca, gdzie na co dzień ścierają się dwa pokolenia muzyków?

Nawet jeżeli czasem się ścieramy, to zawsze można znaleźć kompromis. Początki nie były łatwe, ale teraz jest już ok.

"Fiss Pink" to ósma studyjna płyta w dyskografii Sztywnego Pala Azji, następczyni wydanego w 2008 roku albumu "Miłość jak dynamit". Opowiedzcie coś o niej.

"Fiss pink" to taki powrót do źródeł: dużo gitar akustycznych, fortepian, stare instrumenty analogowe, większość materiału nagraliśmy w domu, są tam piosenki o miłości, przemijaniu, śmierci...

W Irlandii wystąpicie pierwszy raz - czego możemy się spodziewać na Waszym koncercie?

Na pewno największych hitów i piosenek z ostatniej płyty. Zapraszamy serdecznie!

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Zośka Śliwka

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00