Reklama

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy

Poniedziałek, 16 Grudzień 2013

Trybunał Konstytucyjny  uznał za zgodny z konstytucją przepis o obowiązku wymiany prawa jazdy wydanego bezterminowo na dokument o 15-letniej ważności.
Tym samym oddalił skargę polityków PiS, którzy twierdzili, że przepisy naruszają prawa nabyte, bo w latach 2028-2033 trzeba będzie wymienić dotychczasowe prawa jazdy na nowy wzór, co spowoduje ryzyko utraty bezterminowych praw jazdy. W zamian wydawany będzie dokument o 15-letniej ważności. Ponadto - wskazywali - przy wymianie trzeba będzie poddać się badaniom lekarskim.

Podkreślali też, że możliwość utraty uprawnień grozi tym, że niektóre osoby nie będą mogły wykonywać swego zawodu. Jak wskazywano już teraz prawa jazdy są wydawane na 15 lat, a po tym okresie trzeba będzie zapłacić 100 zł za nowy dokument i kolejne 200 zł za badania lekarskie.
Skarżący uważali, że przepisy wprowadzające nowe zasady są niejasne, tym bardziej, że kandydat na kierowcę - pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania - składa oświadczenie o stanie swego zdrowia.
Trybunał w pięcioosobowym składzie uznał jednak, że zaskarżone przepisy nie naruszają konstytucji. Umorzono natomiast postępowanie w części dotyczącej kwestii badań lekarskich.
"Ważności nie utracą uprawnienia do kierowania pojazdami, lecz dokument, który je potwierdza. Uprawnienia zachowują swoją ważność" - przekonywał sędzia Marek Kotlinowski. Według niego wprowadzenie nowego, czasowego prawa jazdy jest uzasadnione.
Kotlinowski zauważył, że w UE obowiązuje łącznie ponad sto rodzajów prawa jazdy - i właśnie to ma ujednolicić unijna dyrektywa, która zakłada, że do 2033 r. uda się wprowadzić jednolity unijny dokument, wydawany na czas określony. Przedłużenie ważności uprawnień nie wymaga ponownego podchodzenia do egzaminów. Dlatego TK uznał, że konieczność wymiany dokumentów została dostatecznie uzasadniona przez ustawodawcę.
Wyrok - jak komentowali po jego ogłoszeniu przedstawiciele skarżących - oznacza, że wymiana dokumentów nie będzie oznaczała konieczności ponownego uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami. Niemniej - co przyznawali - z chwilą wymiany dokumentu trzeba będzie się poddać badaniom lekarskim.

          

                                                                     

Źródło: PAP/GA

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00