Reklama

Oddala się przyjęcie Polski do programu ruchu bezwizowego USA

Poniedziałek, 6 Styczeń 2014

W ubiegłym roku do 10,8 procent wzrósł odsetek odmów dla Polaków ubiegających się o wizy turystyczne do USA. To może stanąć na przeszkodzie w przyjęciu Polski do programu ruchu bezwizowego.
Wzrost ten oznacza, że Polska nie spełniłaby kryteriów wejścia do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), nawet gdyby Kongres USA kryteria te złagodził, o co od lat zabiegają władze w Warszawie.
W przyjętej w czerwcu przez Senat ustawie o reformie prawa imigracyjnego (wciąż nie zaaprobowała jej Izba Reprezentantów) znalazł się przychylny dla Polski zapis o podniesieniu z obecnych 3 proc. do 10 procent. limitu odmów wizowych, którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu ruchu bezwizowego. Miało to umożliwić Polsce wejście do programu tak, by polscy turyści, jak większość obywateli państw Unii Europejskiej, mogli bez wiz podróżować do Stanów Zjednoczonych.
Jak wynika ze statystyk Departamentu Stanu w okresie od 1 października 2011 do 30 września 2012 roku odsetek odmów wiz dla Polaków wynosił 9,3 proc., a więc poniżej limitu 10 procent. W następnym okresie rocznym wzrósł jednak do 10,8 procent.
"Wyższy od ubiegłorocznego i oczekiwanego poziom odrzuceń wniosków o amerykańska wizę w Polsce musi frustrować. Traktujemy jednak te dane jako subiektywny wskaźnik, który nie zmienia naszych oczekiwań włączenia Polski w bezwizowy program Visa Waiver" -komentuje ambasador w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. Podkreśla, że obecne przepisy są "anachronizmem i kłócą się ze stosowaną w relacjach międzynarodowych zasadą wzajemności, a przede wszystkim z deklaracjami o przyjaźni, które płyną z najwyższego szczebla".
Nie wiadomo, z czego wynika wzrost odmów wizowych wydawanych przez amerykańskich konsulów w Polsce; nie wyjaśniają tego dane opublikowane przez Departament Stanu. Jak poinformował Schnepf, ambasada Polski zwróciła się jednak do USA z sugestią uproszczenia systemu składania wniosków o wizy. Obecny, internetowy, jest zdaniem Schnepfa "nie tylko stresujący, ale przede wszystkim niejasny, a więc wywołujący wiele nieporozumień". Pytania zawarte w formularzu wizowym są niekiedy dwuznaczne i źle sformułowane - ocenia ambasador.
Schnepf nie traci jednak nadziei, że Polska wejdzie do programu bezwizowego i zapewnia o kontynuowaniu zabiegów, by rozwiązać tę kwestię. "Wierzę, że sprawy nabiorą tempa po tegorocznych cząstkowych wyborach do Kongresu, które skupiają obecnie uwagę członków obu izb na sprawach lokalnych" - powiedział.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00