Reklama

Wiejska BABA w Irlandii!

Piątek, 7 Marzec 2014

8 marca, w siedemnastu miastach Europy będzie się działo!

Czerwone korale, malowane jaja, folkowy eklektyzm, ziemniaki, rękodzieło i... seksmisja?.

W tym dniu bowiem, każdy kto chce - może stać się... Babą!

 

Dlaczego Babą? Happening jest zwiastunem szerszej akcji Kultura jest babą, który rozpoczyna dyskusję o roli kobiet wiejskich w tworzeniu, promowaniu i zachowywaniu naszej kultury. W czasie trwania kampanii skupiamy się na pokazaniu polskiej kultury ludowej w dużo szerszym kontekście niż ten, który wciska ją między skanseny a festiwale i przeglądy zespołów ludowych, wreszcie skazuje na niebyt we współczesnej przestrzeni pretendującej do szybkiego, zautomatyzowanego, łatwego życia wśród gadżetów ułatwiających nam życie codzienne.

Nie chcemy również wepchnąć kultury ludowej pomiędzy stereotypy pokazujące kulturę wsi jako tę siermiężną, zakutaną słomą i sielsko rozmywającą się w niebycie... Chcemy przy pomocy tego mariażu szpilek z haftowanym fartuchem zwrócić uwagę, że kultura ludowa jest częścią szerzej rozumianej kultury (a nie jedynie jej wstydliwą, ubogą krewną) i tak jak ona - podlega przemianom, ulega wpływom, czerpie z otaczającej rzeczywistości. Dlatego też... nie stoi w miejscu!

A ponieważ w przestrzeni kultury ludowej spora część zarezerwowana była dla kobiet, chcemy (nie bez przyczyny - data!) o tym przypomnieć a jednocześnie udowodnić, że to nie wstyd być Babą! Bo cóż wstydliwego jest w tworzeniu rzeczy pięknych, przekazywaniu tradycji i historii, gawędziarstwie, tworzeniu posiłków przy pomocy rąk, serca i plonów ziemi?

 

Uwaga - to nie jest akcja organizowana przez kobiety dla kobiet. To jest akcja ponad podziałami. Baby i Chłopy - pokażmy, że stereotypy nas nie dotyczą. Że i tak najważniejsze jest Razem!

 

A co ziemniaki mają wspólnego ze sztuką?

No cóż, niestety, nie my pierwsi na to wpadliśmy - artystka Julita Wójcik odwołująca się często do stereotypów prac tak zwanych kobiecych, obierała już ziemniaki artystycznie - w Zachęcie w 2001 roku. Toteż, gdy dowiedziała się o naszej akcji, przekazała nam słowa poparcia: Jestem z Paniami całym sercem. Jeśli uda się Paniom taką akcję zorganizować, to dopinguję.

 

Co musicie zrobić, by dołączyć do nas?

- skrzyknąć znajomych na dowolnym portalu społecznościowym (my komunikujemy się przez fb)

- zdecydować się na dowolne miejsce w świecie realnym (jeśli spodziewacie się więcej niż 15 osób - zgłoście koniecznie oficjalnie akcję, dzięki czemu unikniecie mandatu)

- 8 marca o godz. 15:00 (w Irlandii o 14:00) wziąć udział w happeningu Globalna Baba

 

Jakie musicie spełniać warunki?

- na akcję przybądźcie na ludowo, folkowo, post modernistycznie i demokratycznie

- powiewajcie sztandarem z Babą

- przygotujcie się do wielkiego, globalnego, metafizycznego obierania ziemniaków (do tego celu należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt)

- z racji pory roku, w naszej tradycji związanej z początkiem życia, czyli Jajem - możecie zaopatrzyć się w jaja/pisanki/kraszanki/wydmuszki z hasłem Kultura jest Babą

- przy okazji happeningu możecie zagrać na żywo lub zatańczyć, wyhaftować, podzielić się z przechodniami wytworem waszych rąk, opowiedzieć innym dlaczego tu jesteś (to bardzo ważne - zwłaszcza zagranicą, gdzie strój krakowski nie jest pojmowany archetypicznie i bezbłędnie lokalizowany w przestrzeni kultury, jak to się może wydawać naszym krajanom w granicach naszego państwa)


Dyrektywa ogólna akcji brzmi - ludowo, kolorowo, kulturowo, pokojowo!!!

 Jeśli nie zdążyliście lub nie macie szansy na stworzenie takiego happeningu u siebie - po prostu wspierajcie nas! Udostępniajcie posty, promujcie wydarzenia ludzi z waszego bliższego i dalszego otoczenia, mówcie o nim we wszystkich językach świata. Niech 8 marca zaczerwienią się korale na waszych fejsbukowych profilach i niech zabrzmią muzyką ludową kanały na YouTubie!

 Idea Globalnej Baby nie narzuca jakiejkolwiek formy twórczości na rzecz, więc poczuj się jej częścią i dodaj coś od siebie. Pokaż nam, że i ty masz na ten temat swoje przemyślenia. Podziel się z nami.

 Akcja Globalna Baba zaplanowana przez Stowarzyszenie Folkowisko i Chutor Gorajec a koordynowana przez Marcina Piotrowskiego. Folkowe happeningi oparte na zasadach flash moba odbędą się 8 marca w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Zamościu, Nowym Sączu, Lanckoronie, Dąbrowie Górniczej, Szczawnicy, Łącku, Starym Sączu, Sopocie, Katowicach, Koszęcinie, Szczecinie, a wśród Polonii - w Narvie (Estonia), Presov (Słowacja) i Ennis (Irlandia).

W wielu miejscowościach do akcji włączą się zespoły folkowe - w Lublinie zagra Drewutnia, w Krakowie Baby, w Zamościu Koromysło, a Katowicach posłuchamy Blokowioski. W Dąbrowie Górniczej studentów wesprą okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich, a w Lanckoronie ukoronowaniem Babskiego Happeningu będzie wspólne ognisko z pieczeniem ziemniaków.

 

Polonię Irlandzką zapraszamy do współudziału na Parnell Street. w Ennis o godzinie 14:00.

 

Podsumowanie tegorocznej Babskiej Kampanii odbędzie się podczas tegorocznego Festiwalu Folkowisko, którego hasłem przewodnim wtym roku jest Kultura babska a który, jak co roku odbędzie się w niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec w dniach 11-13 lipca 2014.

Nasza Globalna Baba Kulturalna otrzymała również status kampanii społecznej

http://www.kampaniespoleczne.pl/aktualnosci,6659,globalna_baba_kulturalna

oraz oficjalnego hymnu
http://www.youtube.com/watch?v=hWWObiOQBK4 .

 

Więcej informacji znajdziesz na profilu fb wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/425241067607401::?fref=ts

https://www.facebook.com/events/503763676401684/?fref=ts

 

 

 

 

tekst: aśka bitner

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00