Reklama

Groźny wirus w samolocie linii British Airways

Niedziela, 4 Maj 2014

Organizacja Public Health England próbuje się skontaktować z setkami pasażerów lotu British Airways z Arabii Saudyjskiej do Londynu. Tym samym samolotem podróżował Amerykanin, u którego stwierdzono bardzo groźny zespół niewydolności oddechowej MERS.

Władzom udało się już skontatkować z dwoma Brytyjczykami, którzy siedzieli obok zarażonego Amerykanina podczas lotu z Rijadu do Londynu 23 kwietnia. Po przylocie do Londynu Amerykanin przesiadł się na samolot do Chicago. Trzy dni później trafił do szpitala z objawami MERS. Jest to pierwszy przypadek tej choroby w Stanach.

MERS to wirus podobny do SARS. Jego objawy to przede wszystkim gorączka i kaszel. Do tej pory odnotowano 345 przypadków zakażeń MERS, z czego 107 okazało się śmiertelnych. Do około 140 zachorowań doszło tylko od początku kwietnia. Większość przypadków stwierdzono w Arabii Saudyjskiej i w innych bliskowschodnich krajach. Wystąpiły już jednak zachorowania w Anglii, Grecji, Francji, we Włoszech i w Malezji. Coraz częściej mówi się o groźbie globalnego rozprzestrzenienia się MERS. Do tej pory nie udało się stworzyć szczepionki ani skutecznych leków

O wirusie wiadomo niewiele. Stwierdzono go u nietoperzy i wielbłądów. To właśnie od tych ostatnich najprawdopobniej przeniósł sie na ludzi. Wirus może się też przenosić bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Profesor Nick Phin z Public Health England powiedział, że szanse zarażenia się innych pasażerów wirusem są na szczęście niewielkie, ale na wszelki wypadek trzeba sprawdzić stan zdrowia osób podróżujących razem z zarażonym Amerykaninem.

'Pracownicy PHE skontaktowali się z wszystkimi poza jednym pasażerem siedzącym blisko zarażonego. Powiadomili też organizacje zdrowia publicznego w innych krajach" - oświadczył profesor Phin. "Kontaktujemy się również z pozostałymi pasażerami tego samego lotu, którzy nie siedzieli w bezpośrednim sąsiedztwie, mimo, że z danych na temat wirusa wynika, że możliwość zakażenia w takim przypadku jest bardzo niska" - dodał Phin.

Phin poinformował też, że u żadnego z pasażerów, z którymi skontaktowało się PHE, nie stwierdzono objawów MERS.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00