Reklama

Polacy ofiarami konfliktu w Irlandii Północnej

Poniedziałek, 19 Maj 2014

Polacy mieszkający obecnie w Irlandii Północnej nie mają łatwego życia. W ostatnim czasie nasilają się ataki w ich stronę. Ich podłożem nie są jednak względy narodowościowe czy ekonomiczne.

- Polscy imigranci, wybierając mieszkanie do wynajęcia, kierują się generalnie ceną. Często wprowadzają się do dzielnic protestanckich. Jest ich tam coraz więcej, zaczynają otwierać katolickie kościoły. Tworzy się pewne napięcie, które oczywiście nie jest winą naszych rodaków. Po prostu konflikt tam jest tak skomplikowany, że jakakolwiek zmiana wewnętrznej równowagi w danej dzielnicy powoduje napięcia - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Witold Sobków, ambasador RP w Londynie.

I dodaje, że imigranci - nie tylko znad Wisły - mimowolnie stają się elementem trwającego tu od dekad konfliktu między katolikami, najczęściej pragnących zjednoczenia z Irlandią - a protestantami, w większości chcących żyć pod rządami Londynu.

- Nie chodzi konkretnie o Polaków. Słyszałem również o atakach na Portugalczyków, czy mieszkańców Filipin. Generalnie: katolików. To jest bardzo niepokojące - dodaje dyplomata.

Rozmówca Polskiego Radia podkreśla, że sprawą intensywnie zajmują się nasz konsulat w Edynburgu oraz honorowy konsul w Irlandii Północnej, Jerome Mullen. Ambasador również wysłał list do władz Północnej Irlandii z prośbą o zapewnienie naszym rodakom bezpieczeństwa.

Ambasada otrzymała błyskawiczną, nieformalną jeszcze odpowiedź z zapewnieniem, że wzagrożonych konfliktem rejonach kraju zwiększona zostanie liczba policjantów. Zapewniają, że zrobią wszystko, co w ich mocy, by zapobiec takim incydentom - mówi Sobków.

Komentarze
reklama
Kursy walut
Waluta Kurs
EUR 1 PLN
GBP 1 PLN
Pogoda
/assets/img/trd.png
Nadchodzące wydarzenia
Prywatna Klinika

Prywatna Klinika

Niedziela, 9 Czerwiec 2019
20:00
Dublin, Helix
Najnowsze ogłoszenia
Organizacja pomocy

Organizacja pomocy

WhatsApp: +337568461
Łazienka LUPO MAX

Łazienka LUPO MAX

+353 899 758 227
Cork
237.00
Meble młodzieżowe BRUNO

Meble młodzieżowe BRUNO

+353 899 758 227
Cork
521.00
Narożnik FOCUS

Narożnik FOCUS

+353 899 758 227
Cork
912.00