Reklama

Polacy ofiarami konfliktu w Irlandii Północnej

Poniedziałek, 19 Maj 2014

Polacy mieszkający obecnie w Irlandii Północnej nie mają łatwego życia. W ostatnim czasie nasilają się ataki w ich stronę. Ich podłożem nie są jednak względy narodowościowe czy ekonomiczne.

- Polscy imigranci, wybierając mieszkanie do wynajęcia, kierują się generalnie ceną. Często wprowadzają się do dzielnic protestanckich. Jest ich tam coraz więcej, zaczynają otwierać katolickie kościoły. Tworzy się pewne napięcie, które oczywiście nie jest winą naszych rodaków. Po prostu konflikt tam jest tak skomplikowany, że jakakolwiek zmiana wewnętrznej równowagi w danej dzielnicy powoduje napięcia - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Witold Sobków, ambasador RP w Londynie.

I dodaje, że imigranci - nie tylko znad Wisły - mimowolnie stają się elementem trwającego tu od dekad konfliktu między katolikami, najczęściej pragnących zjednoczenia z Irlandią - a protestantami, w większości chcących żyć pod rządami Londynu.

- Nie chodzi konkretnie o Polaków. Słyszałem również o atakach na Portugalczyków, czy mieszkańców Filipin. Generalnie: katolików. To jest bardzo niepokojące - dodaje dyplomata.

Rozmówca Polskiego Radia podkreśla, że sprawą intensywnie zajmują się nasz konsulat w Edynburgu oraz honorowy konsul w Irlandii Północnej, Jerome Mullen. Ambasador również wysłał list do władz Północnej Irlandii z prośbą o zapewnienie naszym rodakom bezpieczeństwa.

Ambasada otrzymała błyskawiczną, nieformalną jeszcze odpowiedź z zapewnieniem, że wzagrożonych konfliktem rejonach kraju zwiększona zostanie liczba policjantów. Zapewniają, że zrobią wszystko, co w ich mocy, by zapobiec takim incydentom - mówi Sobków.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00