Reklama

Irlandzki biskup wyraża poparcie dla homoseksualnych małżeństw

Środa, 21 Maj 2014

Paul Colton, biskup Kościoła Irlandii z Cork, w rozmowie z radiem BBC Ulster wyraził publicznie poparcie dla cywilnych małżeństw osób tej samej płci. Stwierdził również, że domaga się dyskusji na ten temat w strukturach kościoła.

"Uważam, że definicja małżeństwa kościoła irlandzkiego dotyczy tylko jego samego. Nie znaczy to jednak, że każdy jest zobowiązany do tej wizji małżeństwa, jaką daje kościół irlandzki. Ja osobiście wspieram małżeństwa cywilne osób tej samej płci" skomentował biskup. Dodał również, że osobiście ma nadzieję na wprowadzenie małżeństw cywilnych homoseksualistów oraz że w jego opinii Kościół Irlandii uznaw końcu zawarcie tego typu małżeństwa w ceremonii religijnej. 

W radiowej dyskusji na ten temat biskup Colton przyznał, że myślących podobnie jak on osób w kościele jest wciąż niewiele. Wierzy jednak, że debata na ten temat powinna zostać podjęta tak jak dyskusje na temat istoty małżeństwa heteroseksualnego, jakie są podejmowane na łonie kościoła od wielu lat.

"Wypowiadając się na temat moich osobistych poglądów na temat solidarności z gejami i lesbijkami nie mogę zaprzeczyć, że jestem częścią religii, a także tej instytucji, która na przestrzeni wieków dość często powodowała ból w środowiskach gejów i lesbijek" - przyznał duchowny.

Komentarze biskupa z Cork zostały dobrze odebrane przez grupy zrzeszone wokół środowiska LGBT Irlandii. Dr Richard O'Leary, prezes stowarzyszenia gejów i lesbijek przy kościele irlandzkim stwierdził, iż "wiedza biskupa, że kościół zadał wiele bólu zarówno gejom, jak i lesbijkom, jest mile widziane w perspektywie zbliżającego się Dnia Przeciw Homofobii oraz Transfobii".

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00