Reklama

Zobaczcie nowy cennik za wodę

Poniedziałek, 24 Listopad 2014

Irlandzki rząd, po fali ogólnonarodowych protestów, wyrzucił do kosza poprzednie stawki opłat za wodę i gorączkowo pracował nad stworzeniem nowego taryfikatora. Przypomnijmy, że początkowo każde irlandzkie gospodarstwo domowe (rodzice plus dwójka dzieci) miało płacić rocznie ok. 278 euro, plus dodatkowe 102 euro za każdą osobę dorosłą w gospodarstwie. Irlandczycy powiedzieli jednak stanowcze nie!

Manifestacje i marsze protestacyjne przetoczyły się przez Szmaragdową Wyspę od Atlantyku po kanał króla Jerzego. Efekt? Irlandzki rząd, pod wpływem burzliwych i masowych protestów, zdecydował o znacznej obniżce cennika wody. Posłowie Dail (irlandzki parlament) przegłosowali nowy cennik. Irlandzki rząd, ustami ministra Alana Kelly, przyznał się do błędu:
- Zapłaciliśmy cenę za brak szerokich konsultacji społecznych z obywatelami Irlandii w sprawie wprowadzania opłat za wodę.

Każda osoba, która zarejestruje się w bazie adresowej Irish Water, otrzyma ulgę w płatnościach za wodę w wysokości 100 euro. Fakt zarejestrowania się w systemie Irish Water trzeba natychmiast zgłosić w lokalnym biurze Social Welfare. Osoba samotna zapłaci rocznie 60 euro , uwzględniając ulgę w wysokości 100 euro. W przypadku, gdy gospodartwo zamieszkują dwie, lub więcej osób dorosłych, opłata roczna za wodę wyniesie 160 euro.

Minister środowiska Alan Kelly podkreśla, że "żadna irlandzka rodzina nie zapłaci więcej za wodę niż 160 euro rocznie" - cytat za Irish Independent. Minister Kelly podkreślił też, że nowe stawki na pewno nie zadowolą wszystkich, ale "jest to bez wątpienia olbrzymia ulga dla domowych portfeli". Premier Enda Kenny powiedział, w wywiadzie dla telewizji RTE, że ceny wody pozostaną na tym samym poziomie do 31 grudnia 2018 roku.

Płatności za wodę: co, jak i kiedy...

Znacznie mniej będziemy płacić za wodę, niż można się było tego spodziewać patrząc na pierwsze propozycje rządu. Naliczanie opłat za wodę rozpocznie się 1 stycznia 2015 roku. Jednostkowa cena za 1000 litrów wody spadła o prawie 70 procent do poziomu 3,70 euro. Ale co w takim razie, gdy ktoś i tak nie zechce płacić? Otóż te dospodarstwa, które nie zarejestruą się w systemie firmy Irish Water otrzymają rachunek w wysokości 260 euro rocznie i nie będą mogły ubiegać się o ulgę z Social Welfare w wysokości 100 euro.

Klienci, którzy nie bedą regulować rachunków na czas, będą płacić karę za zwłokę w wysokości 30 euro (osoba indywidualna) i 60 euro w pozostałych przypadkach. Tutaj jedno zastrzeżenie. Karne opłaty będzie można egzekwować nie wcześniej, niż trzy miesiące po zakończeniu pierwszego roku obrachunkowego firmy Irish Water, co daje datę 1 kwietnia 2016 roku.
Ponadto nowe prawo stanowi, że landlordowie będą zobowiązani odliczać od kaucji kwoty niezapłaconych rachunków przez najemców i przekazywać je na konta Irish Water. W tej kwestii trwają jeszcze proceduralne spory i dyskusje.

Rodziny, które maja już zamontowane liczniki wody, zapłacą za faktyczne zużycie wody, ale w opraciu o stawki zaakceptowane przez irlandzki parlament.
Pierwszych rachunków możemy się już spodziewać na przełomie marca i kwietnia 2015 roku.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00