Reklama

Legenda świętego Patryka

Wtorek, 17 Marzec 2015

17 marca 461 roku, dokładnie 1 554 lata temu, zasnął na zawsze Św. Patryk. Stało się to wkrótce po tym, gdy św. Patryk opisał swoje dzieło chrystianizacji Irlandii w dziele "Spowiedź". W hołdzie swojemu patronowi, Irlandczycy na całym świecie obchodzą hucznie każdą rocznicę tego wydarzenia jako swoje święto narodowe. I tak dzieje się do dzisiaj, a Patryka, który nauczał o Trójcy świętej na przykładzie trójlistnej koniczyny czci cały świat.

Największe parady odbywają się w Dublinie (o czym za chwilę) i w Nowym Jorku. Przyszły święty Patryk urodził się około 385 roku jako Magonus Sucatus, w rodzinie rzymskiego urzędnika gdzieś na terenie Anglii lub Walii, które wchodziły w skład - już wtedy chrześcijańskiego - Cesarstwa Rzymskiego. Pierwsza wizyta św. Patryka w Irlandii nie była ani dobrowolna ani przyjemna. Został on mianowicie w wieku 16 lat porwany przez piratów irlandzkich i przez sześć długich lat zmuszany do niewolniczej pracy jako pasterz na północy Wyspy.Decyduje się jednak na dramatyczną ucieczkę. Udaje mu się dostać na statek płynący do Galii (dzisiejsza Francja), skąd po długiej tułaczce wraca w rodzinne strony.Nie zostaje tam jednak długo, bo podczas snu dostaje objawienia, w którym Bóg wzywa go do na misję do Irlandii. Posłuszny temu wezwaniu, udaje się najpierw do Galii, gdzie pobiera nauki, uzyskuje święcenia kapłańskie, następnie biskupie i rusza na zieloną wyspę.

Chrystianizacja Hibernii...

Przez następne 30 lat Patryk przemierza Irlandię wzdłuż i wszerz, nawracając cierpliwie na chrześcijaństwo zarówno władców jak i prostych wieśniaków. Udziela około 120 tysięcy chrztów, zakłada kościoły, parafie i biskupstwa, sprowadza następnych misjonarzy z Anglii i Francji. Ustanawia główne biskupstwo w Armagh (obecnie Irlandia Północna). Działalność św. Patryka, w przeciwieństwie do wielu innych średniowiecznych misji prowadzona była pokojowo, ze zrozumieniem dla starych, tubylczych wierzeń. Poznał on wszakże ich charakter i obyczaje Irlandczyków podczas swojego pierwszego pobytu na wyspie.

Dość dużo zachowało się opowieści i anegdot o św. Patryku. Najbardziej znana jest oczywiście o wypędzeniu z wyspy węży, symbolizujących zło (niektórzy chcieliby tym samym tłumaczyć nieobecność kretów na wyspie ale źródła pisane nic o tym nie wspominają). Inna wspomina o tym jak objaśniał zagadnienie jedności trójcy świętej na przykładzie trójlistnej koniczny. Równie znana jest opowieść o wizycie Patryka na górze nazwanej później jego imieniem - Croagh Patrick w hrabstwie Mayo. Przebywał tam, jak Jezus na pustyni, 40 dni poszcząc i modląc się, pośród demonów, które nękając go nieustannie chciały złamać jego wiarę. Góra jest od wieków celem corocznych pielgrzymek pobożnych Irlandczyków. Wiele osób, jak nakazuje tradycja wchodzi na szczyt boso, na pamiątkę cierpień jakich doznał w tym miejscu ich patron.

Za symboliczne rozpoczęcie ery chrześcijaństwa w Irlandii uważa się rozpalenie przez Patryka świętego ognia na wzgórzu Slane. Dotychczas zwyczaj nakazywał wszystkim zgaszenie wszelkich płomieni ognisk na początku wiosny. Ponowne ich zapalenie mogło nastąpić dopiero następnego dnia, po uroczystym wznieceniu nowego ognia przez władcę rezydującego na wzgórzu Tara. Uprzedzając króla w tym rytuale o jeden dzień, św. Patryk naraził się na niebezpieczeństwo, ale symboliczne znaczenie tego faktu wpisało się na stałe do historii Irlandii.

Według tradycji chrześcijańskiej w życiu św. Patryka ważną rolę odgrywały prorocze sny, znaki od Boga i cuda, które prowadziły go przez trudną ścieżkę misjonarza. Przed św. Patrykiem w Irlandii działali także inni misjonarze, między innymi św. Declan. Tak naprawdę jednak to Patrykowi przypisuje się największy udział w chrystianizacji Wyspy.

Tomasz Szustek

opr. WyT

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00