Reklama

Oszuści podmienili czytniki kart płatniczych

Czwartek, 20 Sierpień 2009

W północno-wschodniej Irlandii, oszuści podający się za przedstawicieli bankowego serwisu technicznego podmienili czytniki kart płatniczych w kilku sklepach, co umożliwiło im przechwycenie danych, które mogą teraz wykorzystać do wyczyszczenia kont bankowych właścicieli kart.

Zanim oszustwo zostało wykryte, narażonych zostało co najmniej 10 tys. kart kredytowych i debetowych. Osoby, których dane zostały skradzione zostały powiadomione przez bank, ale jest możliwe, że część skradzionych danych została już użyta do zakupu towarów lub podjęcia gotówki w bankomacie.

Banki w Irlandii zablokowały karty, których dane zostały ukradzione i ograniczyły kwotę transakcje na tych kartach do 100 Euro. Policja wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Ograniczenie kwot transakcji związane jest z faktem, iż oszust może wykorzystać przechwycone dane odczytane z paska magnetycznego do utworzenia fikcyjnej karty, która może być użyta do pobierania gotówki z automatów lub w transakcjach płatniczych.

Fałszywe karty utworzone na podstawie tych danych nie mogą być jednak wykorzystane w europejskim systemie ATM, która używa metody "chip-and-pin". Europejskie karty kredytowe i debetowe działające w tym systemie są wyposażone w mikroukład, który jest sprawdzany przez sieć ATM - karty, które powinny zawierać taki czip, a go nie mają, są odrzucane. System ten wymaga także wprowadzenia kodu PIN w czasie zawierania transakcji płatniczej. (W Stanach Zjednoczonych, i wielu innych krajach, do autoryzowania transakcji przeprowadzanych kartą elektroniczną stosowany jest podpis.)

System ten spowodował spadek liczby transakcji wykonywanych za pomocą sfałszowanych kart, ale jego wadą jest to, iż nie jest on rozpowszechniony w całym świecie. Przestępcy klonują teraz karty i wykorzystują je w krajach, w których system nie działa.

Chip-and-pin nie ma także znaczenia w transakcjach online, gdzie karta nie jest sczytywana. Tutaj dane są najczęściej przechwytywane metodą phishingu lub zwabiania ofiar na fałszywe strony instytucji finansowych.

 

Józef Muszyński, IDG News Service

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00