Reklama

Irlandczycy znienawidzą Polaków

Poniedziałek, 24 Sierpień 2009

Irlandczycy coraz częściej zaczynają patrzeć na Polaków i innych emigrantów jak na konkurentów oraz osoby, które „wyciągają” pieniądze z budżetu państwa irlandzkiego. Takie negatywne nastroje wzmaga fakt, iż w prasie i mediach zrobiło się głośno na temat przypadków wyłudzania przez imigrantów świadczeń socjalnych, które tak naprawdę wcale im się nie należą. Co będzie dalej? Czy Polacy mają szanse na życie w Irlandii na dotychczasowych warunkach?

Łamią prawo…
Irlandzcy pracodawcy do tej pory uważali Polaków za bardziej dokładnych i rzetelnych pracowników od swoich rodaków i to nas cieszyło. Niestety teraz właśnie taki pogląd wpływa na postrzeganie Polaków jako konkurencję na rynku pracy. Tym bardziej, że rynek ten od wielu miesięcy drastycznie się kurczy. Dodatkowo złe nastroje podsyca fakt, iż mieszkańcy, którzy wyemigrowali z kraju nad Wisłą pracują często za niższą stawkę niż Irlandczycy. W przypadku kryzysu jasne jest, że pracodawca zwolni tych co robią mniej a zarabiają więcej.
-Jeszcze kilka miesięcy temu dało się słyszeć, że Irlandczycy nie chcą nas tutaj, ale teraz takie opinie są już na porządku dziennym. Coraz częściej słyszę uszczypliwe komentarze klientów i pytania „Kiedy wyjeżdżacie do Polski?”- powiedziała Munster Wizjerowi Kamila Niemczyk pracująca na stacji paliw w Limerick.

Od momentu nastania recesji bardzo często w doniesieniach medialnych docierają do Irlandczyków informacje na temat rozbojów, morderstw, kradzieży, przemytu i innych przestępstw z udziałem Polaków. Wydawać by się mogło, że to pewnego rodzaju nagonka, gdyż wcześniej tego typu wydarzenia z udziałem naszych rodaków nie były aż tak mocno upubliczniane. Prawdopodobnie jednak zwyczajnie tego typu sprawy nieszczęśliwie nałożyły się na czas pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Nieszczęśliwie, gdyż nie przysparza to chwały Polakom, a raczej dodaje nieprzychylnym Irlandczykom argumentów przeciw obecności Polaków na Zielonej Wyspie.
Urząd Imigracyjny podejmie działania

Irlandczyków zaczyna razić też fakt, iż niektórzy Polacy obnoszą się z tym, iż dobrze im się powodzi. – Bulwersuje mnie widok Polaków podjeżdżających pod Social Welfare luksusowymi autami. Jeśli kogoś stać na takie auto to po co mu zasiłek albo dopłata do mieszkania. Ja i moja żona ciężko pracujemy, a niektórzy Polacy po prostu naciągają państwo irlandzkie. Spotykam się z takimi przypadkami na co dzień. Oczywiście jest dużo Irlandczyków, którzy robią to samo, ale nie zauważyłem, żeby aż tak bardzo pokazywali, że dzięki przebiegłości powodzi im się lepiej niż pracującym osobom- uważa jeden z pracownik Social Welfare w Cork, który chciał pozostać anonimowy.

W związku z takimi nastrojami niektórzy socjologowie przewidują, że jeśli kryzys gospodarczy jeszcze bardziej da się we znaki, to takie nastroje mogą się pogłębiać i przerodzić nawet w niebezpieczną nienawiść do imigrantów. Specjaliści obawiają się szykanowania, poniżania, a nawet stosowania aktów przemocy wobec obcokrajowców. Mają jednak nadzieję, że do tak skrajnych sytuacji jednak nie dojdzie.
Wszystkie te opinie zdaje się potwierdzać Urząd Imigracyjny, który poinformował ostatnio, że coraz więcej obywateli Irlandii zaczyna przejawiać negatywny stosunek do imigrantów. Obwinia się ich o rosnące na Zielonej Wyspie bezrobocie oraz braki w budżecie. Urzędnicy ICI chcą teraz spotkać się z przedstawicielami władz, by zmienić takie postrzeganie obcokrajowców przebywających w Irlandii. Czy to pomoże?
Munsterwizjerlogoki.jpg

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00