Reklama

Przed nami wyjątkowy spektakl. Dziś w nocy spadnie deszcz meteorów

Środa, 12 Sierpień 2015

​Deszcz meteorów spadnie dziś w nocy! Miłośników astronomii czeka maksimum roju Perseidów.

 Nawet 100 "spadających gwiazd" na godzinę będziemy mogli obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Nie potrzeba do tego żadnego teleskopu czy lornetek. Wystarczy tylko cierpliwie wpatrywać się w niebo. "Używanie lornetek, czy teleskopów zawęzi nam bardzo pole widzenia i utrudni obserwację takich zjawisk, więc tym razem te instrumenty zostawiamy w szafkach" - mówi Karol Wójcicki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Spadające gwiazdy fachowo nazywane są meteorami. To okruchy skalne z kosmosu, które spalają się po wejściu atmosferę. - To, co wydaje nam się spadającą gwiazdą, w rzeczywistości jest zaledwie drobiną pyłu, często nie większą od ziarenka piachu. Wpada ona w ziemską atmosferę i na skutek tarcia o nią rozgrzewa się, ulega spaleniu, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk - wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Zjawisko, które będziemy mogli obserwować w tym tygodniu, to coroczny deszcz meteorów z tzw. roju Perseidów, którego orbita przecina się co roku z orbitą ziemską między 17 lipca, a 24 sierpnia. Apogeum zagęszczenia roju meteorów występuje między 12 a 14 sierpnia.

Perseidy są widoczne na całym niebie gołym okiem, oczywiście po zmroku, w godzinach między 22:30  i 4:30. Zwyczajnie jeden spadający meteor pojawia się na niebie co 10 minut, ale podczas deszczu Perseidów będą one spadać co minutę.

Deszcz Perseidów mieszkańcy Ziemi mogą obserwować już od 2000 lat. Meteory powstały z pyłu i lodu pozostałego po komecie Swifta-Tuttle'a, która okrążą Ziemię raz na 133 lata. Po raz ostatni pojawiła się nad naszą planetą w roku 1992.

Choć meteory najlepiej obserwować z terenów podmiejskich, to mieszkańcy miast również nie muszą rezygnować z tej astronomicznej atrakcji. - Aktywność meteorów w miastach nie jest tak widoczna, bo znikają one w łunie miasta, ale te najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne, z pewnością są widoczne. 

My na Zielonej Wyspie, będziemy mogli dodatkowo zaobserowować Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), która będzie przelatywać nad Irlandią. Stacja będzie poruszać się o wiele wolniej niż meteoryty, i  wyglądać jak jasna gwiazda, wisząca tuż nad naszą główą.  Oczekuje się, że ISS będzie widoczna co wieczór, aż do niedzieli 16 sierpnia.

Met Eireann przewiduje na dziś wieczór bezchmurne niebo, doskonałe do obserwacji metoerytów.

Niektórzy twierdzą, że "spadające gwiazdy" mają magiczną moc spełniania życzeń, naukowcą raczej nic na ten temat nie wiadomo ale przezorny zawsze ubezpieczony, warto więc przygotować  sobie krótką listę życzeń na ten magiczny wieczór.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00