Reklama

Irlandia zapłaci 30 tys. euro kobiecie, która usuwała ciążę w Anglii

Niedziela, 4 Grudzień 2016

Amanda Mellet w 2011 roku musiała polecieć do Anglii na zabieg usunięcia ciąży. W 21. tygodniu okazało się, że płód nie przeżyłby poza macicą, ale nie mogła dokonać aborcji w Irlandii

Podobnie jak w Polsce, w Irlandii temat zakazu aborcji budzi kontrowersje i sprzeciwy. W Irlandii Północnej aborcja jest przestępstwem, a maksymalny wyrok, jaki za nie grozi, to dożywocie. Wyjątków nie stanowią nawet sprawy gwałtów oraz płodów obciążonych ryzykiem ciężkiej choroby, które prawdopodobnie nie przeżyją po narodzinach. Amanda Mellet nie mogła dokonać legalnej aborcji w swoim kraju, musiała wyjechać na zabieg do Wielkiej Brytanii. Jak podaje "The Independent", ONZ wezwało Irlandię do zmiany przepisów antyaborcyjnych oraz wypłaty zadośćuczynienia Mellet w wysokości 30 tys. euro (ok. 130 tys. złotych).
Amanda Mellet o tym, że jej dziecko cierpi na zespół Edwardsa, dowiedziała się na początku 6. miesiąca ciąży. Większość dzieci dotkniętych tą chorobą nie przychodzi na świat i umiera w łonie matki. Irlandia nie dopuszcza aborcji w przypadku wad płodu, a usunięcie ciąży jest możliwe jedynie, kiedy zagraża ona życiu matki. Mellet otrzymała od lekarza radę - wyjechać do Wielkiej Brytanii, gdzie dokona legalnej aborcji.
Na aborcję zdecydowała się w Liverpoolu. Koszty podróży oraz zabiegu, który polegał na wywołaniu porodu, pokryła z własnej kieszeni. W aktach sprawy zapisano, że Irlandka przez ponad 30. godzin rodziła martwe dziecko. Nie było jej stać na opłacenie kolejnego dnia pobytu w klinice. Po upływie kilkunastu wróciła do Dublina. Po tygodniu dostała przesyłkę: w plastikowej torebce znajdowały się sproszkowane zwłoki jej dziecka. Zdecydowała się pozwać Irlandię i wniosła skargę do Komitetu Praw Człowieka przy ONZ.
Przed komitetem przedstawiciel Amandy dowodził, że gdyby aborcja w Irlandii była legalna, Mellet mogłaby liczyć na wsparcie. Doznała uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Komitet Praw Człowieka uznał, że Irlandia dopuściła się złamania Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (obowiązującego również Polskę), narażając przez to Mellet na nieludzkie cierpienie i naruszając prawa człowieka.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00