Reklama

Ciągle chcemy wrócić, ale jeszcze nie teraz

Wtorek, 8 Wrzesień 2009

Powroty do Polski to temat nadużywany. Co pewien czas na pierwsze strony gazet i portali trafiają, rzekomo sprawdzone, wieści o masowym powrocie polskich emigrantów z Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Nieraz autorzy powołują się na iluzoryczne badania. Jeśli ankieta internetowa wykaże pozytywną odpowiedź na pytanie: Czy zamierzasz wyjechać z Irlandii? wyciągane są pochopne wnioski. Co prawda, nie wiadomo kiedy, nie wiadomo dokąd, nie wiadomo, czy internauci tak tylko myślą, czy zamierzają, czy są przekonani. Ale media podchwytują temat i stwierdzają, że np. 60% Polaków wróci wkrótce z Irlandii do Polski i przysporzą tam bezrobocia. Każdego tygodnia po kilka pełnych samolotów. I tyle w tym pisaniu pewności, co w pracy na temat związku zeszłorocznych opadów śniegu z przyszłorocznym sezonem filaharmonicznym. Jakiś związek pewnie jest, zwłaszcza jeśli organizatorzy koncertów rzetelnie podejmą temat odśnieżania dróg dojazdowych do filharmonii...
Trzeba rzetelniej potraktować sprawę dalszych planów życiowych polskich migrantów. Dlatego, z poczucia socjologicznego obowiązku oraz powodowany dziennikarską ciekawością, dokonałem w ostatnich dniach lipca 2009 małego testu. Polakom mieszkającym w Dublinie rozdałem ankiety do samodzielnego wypełnienia. Do teraz napływają z powrotem wypełnione formularze. Wśród różnych pytań jest miedzy innymi interesujący nas wątek wyjazdów.


Z odpowiedzi 212 uczestników badania, które i tak nie jest reprezentatywne dla całej polskiej społeczności w Dublinie (a co dopiero dla irlandzkiej prowincji), wynika, że zamiar rychłego wyjazdu z Irlandii cieszy się dość nikłą popularnością. Polskich mieszkańców Dublina zapytano wpierw, czy zamierzają jeszcze w 2009 roku (czyli w pozostałych 5 miesiącach) wyjechać z Irlandii. Odpowiedzi są pozornie jednoznaczne. Aż ¾ badanych nie wyjedzie w tym roku z Zielonej Wyspy. Przy czym 43% zdecydowanie nie zamierza wyjechać, a 32% raczej nie wyjedzie. Natomiast jedynie 17% planuje opuszczenie Irlandii do końca roku. Jednak zdecydowanie przekonany o tym jest jedynie co dziesiąty uczestnik badania (9%). Niewielka część (8%) nie ma zdania w tej sprawie.


Jeśli uogólnimy te dane, stwierdzimy z pewną dozą prawdopodobieństwa, iż Polscy imigranci pozostaną w najbliższym czasie w Irlandii. Jednak w świetle odpowiedzi na kolejne pytanie, poprzedni wniosek okazuje się mieć swoje ścisłe ramy czasowe – grudzień bieżącego roku. Ankietowanym postawiono kolejne, hipotetyczne pytanie o docelowe miejsce wyjazdu w przypadku opuszczenia Irlandii. Respondenci mieli do wyboru 4 odpowiedzi: do Polski, do innego kraju, nie zamierzam wyjechać, trudno powiedzieć dokąd. Co ciekawe, okazało się, że jedynie 5% nie zamierza w ogóle wyjechać z wyspy. Gdy dodamy do tego niesprecyzowane odpowiedzi (trudno powiedzieć dokąd), otrzymamy jednak już 25%. Inni rozważają, widocznie w dłuższej perspektywie, opuszczenie Irlandii. Jeśli do tego dojdzie, to blisko 2/3 badanych (65%) myśli o powrocie do Polski. Reszta (9%) prawdopodobnie wyemigruje do innego kraju.


Kilka dalszych obserwacji. Okazuje się, że spośród ludzi deklarujących wyjazd z Irlandii jeszcze w 2009 roku, tylko ¾ jest przekonanych do powrotu do Polski. Pozostali nie są pewni dokąd wyjadą, albo już wybrali inny kraj. Ostatecznie jedynie 7% spośród badanych imigrantów jest zupełnie przekonanych, że jeszcze w 2009 wróci do Polski.


Kiedy podsumujemy wypowiedzi uczestników badania, możemy zaryzykować następującą hipotezę: ogromna większość polskich imigrantów nie zamierza w najbliższych miesiącach wyjechać z Irlandii, a jedynie znikomy procent (7) z pewnością wróci jeszcze w tym roku do Polski. Co ciekawe, zdecydowana większość polskich mieszkańców Dublina, myśli o wyjeździe, choć niezbyt prędko, z Irlandii i powrocie do Polski (65%). Do kraju nad Wisłą jednak nie spieszą się. Może dlatego, że jedynie 5% spośród badanych jest przekonanych, że obecna sytuacja ekonomiczna i społeczna w Polsce sprzyja powrotowi na stałe do ojczyzny. Natomiast aż 64% nie zgadza się pod tym względem z dobrą oceną Polski.
Wszelkie plany i zamiary mogą się wszakże zmienić. W świetle badań może potwierdzać się hipoteza, że Irlandia jest jednak dobrym miejscem do przeczekania światowego kryzysu. Póki co lepiej się nie ruszać. W okresie światowej niepewności bezpieczniej poruszać się po obeznanym już irlandzkim terenie. Choć w planach ciągle majaczy powrót na słowiańskie ziemie. W każdym razie, obecnie samoloty między Irlandią a Polską latają dość wypełnione. Latają tak wypełnione w obie strony.

(Tekst przygotowany w oparciu o wyniki badań ankietowych na 212-osobowej niereprezentatywnej próbie polskich imigrantów w Dublinie – lipiec/sierpień 2009)

logoPEki.jpg

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00