Arka Gdynia zdobyła Puchar Polski

Wtorek, 2 Maj 2017

Piłkarze Arki Gdynia w finale Pucharu Polski na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie pokonali po dogrywce 2:1 Lecha Poznań. To drugie w historii trofeum klubu z Trójmiasta

Zdecydowanym faworytem był Lech, zajmujący drugie miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy, celując w tym roku w dublet. Arka broni się przed spadkiem, w półfinale cudem wyeliminowała pierwszoligowe Wigry Suwałki. Stadion Narodowy jest jednak pechowy dla poznaniaków. W dwóch poprzednich finałach przegrywali - 1:2 i 0:1 - z Legią Warszawa. Miało być do trzech razy sztuka. Tym bardziej, że tym razem rywal znacznie słabszy. Ale do trzech razy nie było.
Lech przeważał przez większość spotkania. Niemal idealne okazje marnowali Dawid Kownacki, Marcin Robak (trzykrotnie, raz trafił w słupek) i w końcówce Radosław Majewski. Arka przez 90 minut nie oddała ani jednego celnego stzału. W dogrywce oddała dwa. Oba trafiły do siatki. Oba gole strzelili rezerwowi.
Najpierw głową celnie uderzył Rafał Siemaszko, a niedługo później, gdy Lech się odsłonil, po solowym rajdzie na 2:0 podwyższył Lukas Zarandia. Lech trafił dopiero tuż przed samym koncem dogrywki. Przegrał trzeci finał z rzędu.
Ten wynik oznacza, że w europejskich pucharach nie zagra któraś drużyna z czterech czołowych ligowców - Jagiellonia, Legia, Lechia lub Lech. Zostały bowiem trzy miejsca. Arka do końca walczyć będzie o utrzymanie. Puchar zdobyła po raz drugi w historii klubu. Po raz pierwszy w 1979 roku, kiedy w finale pokonała Wisłę Kraków także 2:1 (ale bez dogrywki).