Reklama

Dziecko mówi po polsku zagranicą

Środa, 23 Wrzesień 2009

Jola i Michał przyjechali do Irlandii, kiedy Kamil miał roczek i nie umiał jeszcze mówić. Oboje mieli pracę, postanowili codziennie oddawać dziecko do pobliskiego domowego żłobka, prowadzonego przez młodą Irlandkę. Prócz Kamila spędzała tam czas trójka irlandzkich dzieci, wszystkie były starsze od niego. – Pomyślałam, że łatwiej przyjdzie mu nauka angielskiego, co może mu się przydać, kiedy pójdzie do tutejszej szkoły – wspomina Jola.


W domu mówili do dziecka w języku ojczystym. W końcu nadszedł czas, kiedy Kamil sam zaczął wymawiać pojedyncze słowa, ku zaskoczeniu rodziców w języku angielskim. – Tak bardzo cieszyliśmy się, że dziecko zaczyna mówić, że sama zaczęłam odpowiadać po angielsku, chociaż dziecko rozumiało wszystko, co mówiliśmy w języku polskim – opowiadają.


Z czasem rodzice zauważyli, że syn w ogóle nie ma ochoty mówić w języku polskim, w żłobku najważniejsze było dla niego naśladowanie starszych, irlandzkich dzieci.


Rodzice postanowili znaleźć na to sposób. – Kamil uwielbiał bawić się z dziećmi i to od nich najwięcej się uczył. Pomyślałam, że musi spotykać się z polskim dziećmi, wtedy zacznie mówić po polsku. Zebrałam znajome mamy, było nas w sumie sześć. Postanowiłyśmy, że nasze dzieci raz w tygodniu będą się spotykać, za każdym razem w innym mieszkaniu. Dzieci razem będą bawić się i uczyć. Zadziałało. Kamil zaczął używać polskich słów w takiej samej ilości jak angielskich. Mogę teraz być dumną mamą dwujęzycznego dziecka – śmieje się Jola.


    Podobny wpływ na dzieci w różnym wieku oraz o różnym poziomie władania językiem może mieć przebywanie raz w tygodniu na zajęciach języka polskiego w sobotnio-niedzielnych szkołach, funkcjonujących w wielu miastach Irlandii i Irlandii Płn. Dzieci będą mogły oderwać się tam przez chwilę od używanego na co dzień na lekcjach języka angielskiego. Ucząc się w grupie pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela zaczną podnosić poziom wypowiadania się w języku ojczystym. Dla rozwijającego się dziecka władanie polszczyzną wyniesioną z domu jest niewystarczające, korzystając z zorganizowanych zajęć będzie mogło dorównać poziomem mówienia, rozumienia czytanego tekstu czy pisania swoim rówieśnikom w Polsce.

Przydatne adresy:
www.czytampopolsku.pl
zakładka Adresy – Polskie Szkoły w Irlandii na www.polskiexpress.ie
www.polska-szkola.pl

Magdalena Górna
mgr filologii polskiej
Dundalk

logoPEki.jpg

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00