Reklama

Romantyczny koncert w Bibliotece

Czwartek, 24 Wrzesień 2009

Jak wiele uczuć i nastrojów może przekazać gitara i głos wraz z opowieścią o niezwykłym człowieku mogli przekonać się ci, którzy przyszli w piątkowy wieczór na koncert do Biblioteki Głównej w Waterford. Rita Marie Schaeper i Ida Baj stworzyły niezwykły spektakl, w którym główną rolę odegrał Adam Mickiewicz i jego wiersze.

Poezja polskiego romantyka została podana zupełnie inaczej niż podczas lekcji polskiego, które wielu z nas pamięta ze szkoły. Tłumaczenie wierszy na angielski nie tylko pozwoliło na uzyskanie większego do nich dystansu, ale też na potraktowanie ich jako tekstów do nastrojowych, ale pełnych pasji piosenek.

Od pierwszych akordów "Country of the Mind" publiczność jak zaczarowana słuchała śpiewu Rity ubarwianego historią życia Adama Mickiewicza oraz anegdotami z jego życia opowiadaniami przez Idę. Każdy etap życia polskiego poety był ilustrowany wierszem wyśpiewanym przez niemiecką artystkę.

Jak się okazało, Mickiewicz nie był wcale posągową postacią jaką znamy z podręczników. W trakcie półtoragodzinnego występu poznaliśmy go jako zwykłego człowieka, czasami zagubionego w rzeczywistości, czasami wątpiącego, jako człowieka z pasją, z marzeniami i uczuciami, których tyle potrafił zawrzeć w swojej poezji. Teksty przetłumaczone przez Anitę Dębską Jones, wyśpiewane z uczuciem przez Ritę, zabrzmiały nieoczekiwanie mocno i współcześnie.

Po koncercie jedna ze słuchaczek stwierdziła: "Mickiewicz zawsze pokazywany był jako klasyk, nie jako artysta. Nie wiedzieliśmy, że był tak płodny, nie mieliśmy okazji poznać jego poezji, bo zawsze był na piedestale. Po prostu kazano nam go podziwiać, nie zachęcano do poznania."

Maria Bronka dodała: "Dla mnie Mickiewicz to konkretne, ciężkie rymy. Nie spodziewałam się, że wiersze śpiewane po angielsku będą tak przyjazne dla ucha, że będą brzmiały tak przyjemnie."

Mickiewicz po angielsku okazuje się bardzo uniwersalny, mniej hermetyczny, a bardziej dostępny. I to dostępny dla każdego, bez względu na narodowość, czy język którym się posługuje. Na koncercie spotkali się Polacy i Irlandczycy, był też jeden Hiszpan zachwycony głosem Rity oraz tekstami Mickiewicza. I każdy z nich tego wieczoru poznał naszego wielkiego poetę. Polacy odkryli go na nowo, a ci którzy nie znali go do tej pory, mieli okazję poznać w ten sposób chociaż niewielki fragment polskiej kultury.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00