Reklama

Granica między Irlandiami kością niezgody w negocjacjach dotyczących Brexitu

Wtorek, 5 Grudzień 2017

Brytyjskiej premier Theresie May i szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude’owi Junckerowi nie udało się doprowadzić do „wystarczającego postępu” w negocjacjach dotyczących warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.


Warunkiem przejścia do drugiego etapu negocjacji jaki stawia UE jest właśnie „wystarczający postęp” w rozmowach na temat rachunku za Brexit, praw obywateli UE w na Wyspach oraz przyszłej granicy między Irlandią i Irlandią Północną. Przeszkodą, na której utknęły ustalenia okazał się ten ostatni problem. Niepewność co do przyszłych relacji między Londynem i Brukselą spowodowała znaczący spadek liczby imigrantów z państw UE, w tym również Polaków.
Dublin nie chce się zgodzić na to, by po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE na granicy z Irlandią Północną pojawiły się kontrole graniczne (chodzi przede wszystkim o cło i kontrolę towarów, a nie przepływ osób). Premier Irlandii Leo Varadkar domagał się w związku z tym od Londynu pisemnych gwarancji, że po Brexicie w obu Irlandiach będą obowiązywały te same regulacje w handlu i usługach. Wczesnym wieczorem, po konferencji Jean-Clauda Junckera i Theresy May, szef irlandzkiego rządu przyznał, Dublin był gotów zaakceptować porozumienie. Nie krył przy tym rozczarowania, ale wyraził gotowość, by dać Londynowi więcej czasu.
Dublin zamierza za wszelką cenę bronić sytuacji, w której granica między Republiką Irlandii a Irlandią Północą praktycznie nie istnieje. Zapowiedział to szef irlandzkiego rządu. Kwestia przyszłej granicy irlandzko-irlandzkiej jest jednym z trzech elementów składających się na pierwszy etap negocjacji na temat warunków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię .
Gdyby po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE udało się utworzyć „przejrzystą” granicę między Irlandiami, to Irlandia Północna pozostawałby praktycznie, przynajmniej częściowo, w jednolitym rynku UE i unii celnej. To jednak pociągałoby za sobą konieczność wprowadzenie kontroli na wewnętrznych granicach między nią a resztą Zjednoczonego Królestwa. Na to z kolei nie chce się zgodzić Londyn.
Postawę Dublina mocno wsparł Donald Tusk. „Powiem bardzo jasno: jeśli oferta Zjednoczonego Królestwa będzie dla Irlandii nie do zaakceptowania, będzie też nie do zaakceptowania dla Unii Europejskiej” – oświadczył po spotkaniu z Varadkarem. Szef Rady Europejskiej wyjaśniał, że „taka jest logika faktu”, bo Irlandia jest członkiem Unii, a Wielka Brytania ją opuszcza.Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00