Reklama

Granica między Irlandiami kością niezgody w negocjacjach dotyczących Brexitu

Wtorek, 5 Grudzień 2017

Brytyjskiej premier Theresie May i szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude’owi Junckerowi nie udało się doprowadzić do „wystarczającego postępu” w negocjacjach dotyczących warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.


Warunkiem przejścia do drugiego etapu negocjacji jaki stawia UE jest właśnie „wystarczający postęp” w rozmowach na temat rachunku za Brexit, praw obywateli UE w na Wyspach oraz przyszłej granicy między Irlandią i Irlandią Północną. Przeszkodą, na której utknęły ustalenia okazał się ten ostatni problem. Niepewność co do przyszłych relacji między Londynem i Brukselą spowodowała znaczący spadek liczby imigrantów z państw UE, w tym również Polaków.
Dublin nie chce się zgodzić na to, by po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE na granicy z Irlandią Północną pojawiły się kontrole graniczne (chodzi przede wszystkim o cło i kontrolę towarów, a nie przepływ osób). Premier Irlandii Leo Varadkar domagał się w związku z tym od Londynu pisemnych gwarancji, że po Brexicie w obu Irlandiach będą obowiązywały te same regulacje w handlu i usługach. Wczesnym wieczorem, po konferencji Jean-Clauda Junckera i Theresy May, szef irlandzkiego rządu przyznał, Dublin był gotów zaakceptować porozumienie. Nie krył przy tym rozczarowania, ale wyraził gotowość, by dać Londynowi więcej czasu.
Dublin zamierza za wszelką cenę bronić sytuacji, w której granica między Republiką Irlandii a Irlandią Północą praktycznie nie istnieje. Zapowiedział to szef irlandzkiego rządu. Kwestia przyszłej granicy irlandzko-irlandzkiej jest jednym z trzech elementów składających się na pierwszy etap negocjacji na temat warunków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię .
Gdyby po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE udało się utworzyć „przejrzystą” granicę między Irlandiami, to Irlandia Północna pozostawałby praktycznie, przynajmniej częściowo, w jednolitym rynku UE i unii celnej. To jednak pociągałoby za sobą konieczność wprowadzenie kontroli na wewnętrznych granicach między nią a resztą Zjednoczonego Królestwa. Na to z kolei nie chce się zgodzić Londyn.
Postawę Dublina mocno wsparł Donald Tusk. „Powiem bardzo jasno: jeśli oferta Zjednoczonego Królestwa będzie dla Irlandii nie do zaakceptowania, będzie też nie do zaakceptowania dla Unii Europejskiej” – oświadczył po spotkaniu z Varadkarem. Szef Rady Europejskiej wyjaśniał, że „taka jest logika faktu”, bo Irlandia jest członkiem Unii, a Wielka Brytania ją opuszcza.Komentarze
reklama
Kursy walut
Waluta Kurs
EUR 0 PLN
GBP 0 PLN
Pogoda
/assets/img/trd.png
Nadchodzące wydarzenia
Serce nie sługa

Serce nie sługa

Piątek, 26 Październik 2018
- Poniedziałek, 29 Październik 2018
Irlandia
Perfect

Perfect

Sobota, 17 Listopad 2018
20:00
Dublin, The Academy
Najnowsze ogłoszenia
Organizacja pomocy

Organizacja pomocy

WhatsApp: +337568461
Łazienka LUPO MAX

Łazienka LUPO MAX

+353 899 758 227
Cork
237.00
Meble młodzieżowe BRUNO

Meble młodzieżowe BRUNO

+353 899 758 227
Cork
521.00
Narożnik FOCUS

Narożnik FOCUS

+353 899 758 227
Cork
912.00
Wniosek o pozyczke

Wniosek o pozyczke

0782773882
Dublin
1 000 000.00