Reklama

Katolicy przez 40 dni będą prosić o wybaczenie za referendum

Niedziela, 3 Czerwiec 2018

Część katolików przez 40 dni będzie się modlić o przebaczenie. Pokuta to odpowiedź na przegrane przez biskupów referendum w Irlandii, w którym kobiety uzyskały prawo do przerwania niechcianej ciąży
 
Irlandzcy kapłani rzymskokatoliccy zachęcali do głosowania na "nie" w zeszłotygodniowym referendum. Donal McKeown, biskup z diecezji Derry, napisał list do wiernych argumentując, że nie powinni się zgodzić na to, by kobiety mogły przerwać niechcianą ciążę do 12 tygodnia. Gdy okazało się, że zwyciężyli zwolennicy liberalizacji przepisów, biskup Kevin Doran (diecezja Elphin) powiedział, że ci którzy głosowali za legalizacją zabiegu powinni rozważyć przystąpienie do spowiedzi.
Wydarzenie organizuje Kathy Sinnott, zwolenniczka delegalizacji zabiegu przerwania niechcianej ciąży. Cytowana przez KAI działaczka religijna mówi, że jest załamana przytłaczającym zwycięstwem osób, które poparły prawo kobiet do zabiegu (dwie trzecie społeczeństwa). Publiczna pokuta irlandzkich katolików zaczęła się 30 maja i potrwa do 6 lipca.
Inną odpowiedź na wyniki referendum miała posłanka Anna Sobecka (PiS), politycznie związana z założycielem Radia Maryja, o. Tadeuszem Rydzykiem. Członkini partii rządzącej wezwała do szturmu modlitewnego na Irlandię. Z kolei abp Stanisław Gądecki wezwał do intensyfikacji działań na rzecz kryminalizacji zabiegu w Polsce i skrytykował pomysł prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, by mieszkanki miasta miały całodobowy dostęp do gabinetu ginekologicznego, którego personel nie kieruje się zasadami wyznaniowymi.
Do głosowania za złagodzeniem restrykcyjnych przepisów nawoływali m.in. rodzice Savity Halappanavar - kobiety, która straciła życie w irlandzkim szpitalu. Trafiła do niego w trakcie poronienia, ale lekarze nie pomogli jej, by przyspieszyć proces. W wyniku braku pomocy lekarskiej wdała się sepsa i kobieta zmarła.

 

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00