W Galway odsłonięto pomnik ku czci polskiego podróżnika
W hrabstwie Galway odsłonięty został pomnik polskiego podróżnika i filantropa Pawła Edmunda Strzeleckiego. Ceremonii dokonał Ambasador RP w Dublinie Ryszard Sarkowicz
Pochodzący z Poznania podróżnik był naukowcem i filantropem. W historii Irlandii zapisał się głównie dzięki pomocy w czasach Wielkiego Głodu. W trudnych dla Zielonej Wyspy czasach przebywał w Wielkiej Brytanii. Tam zaangażował się w pomoc charytatywną. Na zachodzie Irlandii nadzorował program pomocy humanitarnej, dzięki któremu od ponad 200 tys. irlandzkich uczniów zostało uratowanych od śmierci głodowej. W samym Clifden pomógł 5 tysiącom dzieci.
Strzelecki zmarł w 1873 w Londynie i został pochowany na cmentarzu Kensal Green. W 1997 jego prochy sprowadzono do kraju i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. 18 czerwca w centrum Clifden została odsłonięta szklana tablica ku jego czci.
W 2015 roku postać filantropa upamiętniono w Dublinie, tablicą przy Sakville Place, tuż przy O’Connell Street. Ceremonii dokonali ówczesny burmistrz Dublina Christy Burke oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Tablica została ufundowana przez Fundację Kultury Irlandzkiej w Poznaniu oraz dublińskie Towarzystwo Polsko-Irlandzkie.