Irlandzka służba zdrowia będzie informować o kontaktach z groźną bakterią
Irlandzki Zarząd Służby Zdrowia (HSE) przekaże informacje setkom pacjentów, których nie poinformowano wcześniej, że w czasie pobytu szpitalu mieli kontakt z superbakterią CPE (Carbapenemase Producing Enterobacteriaceae), odporną na większość antybiotyków - informuje "Irish Times"
Według p.o. dyrektora HSE Johna Connaughtona istniejące procedury komunikacji nie odpowiadają na potrzeby "właściwej komunikacji" z pacjentami, którzy opuścili szpital przed odkryciem przez lekarzy, że przebywała w nim również osoba zarażona superbakterią CPE. To z kolei sprawia, że o narażeniu ich na zarażenie się superbakterią mogą zostać poinformowani z opóźnieniem, lub "nie zostać wcale poinformowani". Chyba że zostaną ponownie przyjęci do tego samego szpitala - pisze Connaughton w piśmie do Departamentu Zdrowia.
Około 2 tysięcy osób w Irlandii jest nosicielami CPE - jednej z superbakterii, którą bardzo trudno jest zabić za pomocą antybiotyków. Bakteria CPE była współodpowiedzialna za śmierć ośmiu osób w Szpitalu Uniwersyteckim w Limerick. CPE zasiedla jelita nosiciela i nie daje w większości przypadków żadnych symptomów zarażenia. U 5-10 proc. nosicieli może dojść do infekcji spowodowanej CPE. Pojawia się ona, gdy organizm walczy z inną chorobą.