Praca w Irlandii rozliczana w polskim PIT
Wielu Polaków, którzy w celach zarobkowych wyemigrowali m.in. do Irlandii centrum interesów życiowych pozostawiło w Polsce. To zaś oznacza, że niekiedy muszą też w Polsce rozliczyć się z uzyskanych tam dochodów. Jak to zrobić dokładnie opisuje portal eGospodarka.pl. Przytaczamy część, a w linku cały artukuł
W państwie swojej rezydencji podatkowej należy rozliczać się ze wszystkich uzyskanych w trakcie roku podatkowego dochodów. Stąd osoba będąca polskim rezydentem nie może zapomnieć wykazać w rocznym PIT dochodów zagranicznych, a gdy zapomni – z czasem fiskus się o nie upomni. Uzyska bowiem informacje z zagranicy o tym, że taka osoba tam pracowała zarobkowo. Fakt wykazania zagranicznych dochodów w polskim PIT nie jest jednakże równoznaczny z zapłatą od nich tutaj podatków.
I tak w pierwszej kolejności zarabiający za granicą winien ustalić metodę zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, która będzie miała zastosowanie do zagranicznych dochodów. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta pomiędzy Irlandią a Polską, wskazuje na metodę wyłączenia z progresją. Jest to jedna z dwóch dopuszczalnych – korzystniejsza dla podatników. Zwalnia ona bowiem z krajowego PIT dochody zagraniczne. W dalszym ciągu dochody takie w polskim PIT trzeba wykazać, niemniej podatku o nich podatnik nie zapłaci. Niestety podniosą one daninę od dochodów tu opodatkowanych.
Zwrot podatku za pracę w Irlandii
Osoby, które pracowały za granicą, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Jest to całkowicie legalne i nie powoduje problemów w polskim US. Pracowałeś/aś w Irlandii? Sprawdź ile podatku możesz odzyskać
Zagraniczne dochody są w Polsce rozliczane wg jednej z dwóch metod:metody wyłączenia z progresją - która zwalnia je z podatku w Polsce, niemniej dochody te wpływają na wartość stawki podatku mającej zastosowanie do dochodów tu opodatkowanych metody odliczenia proporcjonalnego - która nakazuje dochody zagraniczne w Polsce opodatkować tak samo jak krajowe, niemniej przy liczeniu podatku zezwala na odliczenie podatku zapłaconego za granicą (w części przypadającej na dochody zagraniczne.
Metodę wyłączenia z progresją stosuje się m.in. do dochodów uzyskanych w Irlandii, ale także w Albanii, Danii, Chorwacji, Estonii, Francji, Grecji, Japonii, Kanadzie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainie, Węgrzech, Włoszech.
Metodę odliczenia proporcjonalnego stosuje się natomiast m.in. do dochodów uzyskanych w Belgii, Holandii, Islandii, Macedonii, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Tadżykistanie.
A oto link do całego artykułu