Reklama

OBYCZAJOWY SKANDAL W IRLANDII PÓŁNOCNEJ

Wtorek, 12 Styczeń 2010

Gdy na jaw wyszedł romans jego żony z 19-letnim mężczyzną i związane z tym finansowe niejasności, wiadomo było, że przyszłość polityczna pierwszego ministra Irlandii Północnej Petera Robinsona jest zagrożona. Na razie tymczasowo. Robinson, zwolennik związku Irlandii Północnej z Londynem, znalazł się pod ostrzałem mediów za sprawą żony, która wplątała go w skandal obyczajowo-finansowy.

Robinsonowi zarzucono, że nie dopełnił obowiązku troski o interes publiczny, bo nie poinformował, że jego żona nie zgłosiła faktu zaciągnięcia pożyczki w wysokości 50 tys. funtów szterlingów.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że pożyczkę 60-letnia Iris Robinson zaciągnęła dla 19-letniego kochanka, który planował otwarcie kawiarni. Co więcej nastolatek był synem przyjaciół rodziny.

Z kawiarni i romansu mężatki od 40 lat nic nie wyszło, dług pozostał.

Zapowiadał walkę

Początkowo Peter Robinson zapowiadał, że będzie się "zdecydowanie bronił" przed atakami, i zaprzeczał, jakoby uczynił cokolwiek niestosownego. W końcu częściowo skapitulował.

Robinson nie ustąpił bowiem z funkcji pierwszego ministra Irlandii Północnej (czyli szefa rządu), lecz zwrócił się do partyjnej koleżanki, minister Arlene Foster, o tymczasowe zastępstwo.

Odchodzi, ale nie na zawsze

Tymczasowość dla Robinsona i Foster, która jest ministrem ds. przedsiębiorczości, handlu i rozwoju, będzie trwała sześć tygodni. Na ten okres Robinson usunie się w cień, ale nie przestanie pracować.

- Przez ten czas będę kontynuował pracę nad ważnymi sprawami dotyczącymi utrzymania porządku i sprawiedliwości, jak i innymi sprawami - zapowiedział Robinson, któremu poparcia nadal udziela jego macierzysta Partia Demokratycznych Unionistów (DUP), której przewodzi.

Żona próbowała się zabić

Zaufania nie ma już jednak jego żona Iris - do czasu afery posłanka do parlamentu brytyjskiego z ramienia DUP i radna - która w grudniu poinformowała, że wycofuje się z polityki i życia publicznego z powodu choroby psychicznej.

W wywiadzie dla mediów przyznała, że gdy romans wyszedł na jaw, próbowała się zabić. Próby samobójcze swojej żony potwierdził na początku stycznia Peter Robinson.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00