Reklama

Bezdomni na ulicach stolicy

Wtorek, 12 Styczeń 2010

Dublińskie organizacje pozarządowe pomagają bezdomnym przetrwać mroźne noce. Wśród potrzebujących znajdują się również Polacy.

W kilku warstwach ubrań, zakopani po czubki głów w śpiworach, do tego owinięci kocami. W ten sposób każdą noc spędza w Dublinie kilkadziesiąt osób - nocują na progach śródmiejskich kamienic, raptem kilka przecznic od budynku irlandzkiego parlamentu. Spośród 2 tys. dublińskich bezdomnych około 60 koczuje zimą na ulicach, pomimo że temperatura spada nawet do -7 stopni - czytamy w dzienniku "The Irish Times".

Wolontariusze z organizacji pozarządowych (The Dublin Simon Rough Sleeper czy Focus Ireland) odnajdują osoby bez dachu nad głową, oferują im gorący posiłek, dostarczają maty izolujące od podłoża i dodatkowe ubrania. Dotkliwe mrozy mogą doprowadzić do odmrożeń, a w skrajnych przypadkach do wychłodzenia ciała i śmierci. Dlatego wolontariusze proponują bezdomnym miejsca w przygotowanych na zimę przytułkach, dokąd zabrani mogą być z ulicy specjalnym autobusem.

Nie wszyscy decydują się jednak na takie rozwiązanie. Bezdomni obawiają się, że zostaną tam obrabowani lub napadnięci przez osoby z problemami narkotykowymi lub alkoholowymi. Skarżą się też na liche warunki w zorganizowanych przez Homeless Agency noclegowniach.

„Byłem tam kiedyś, ale nie podoba mi się tam. Mam swoje powody, by zostać na ulicy" - zapewnia 43-letni Joe, odmawiając spędzenia nocy w ciepłym miejscu.

Wśród potrzebujących znaleźli się również Polacy, którzy stracili w Irlandii dach nad głową. 48-letni Jarosław radzi sobie z mrozem całkiem nieźle, a dodatkowo opiekuje się małym czarno-białym kotem Ancymonem, którego przygarnął kilka miesięcy wcześniej.

„To nie jest żadna zima!" - uśmiecha się Jarosław. „Prawdziwa zima to -35 stopni, taką pamiętam z Polski. Ta pogoda bardziej przypomina jesień albo wiosnę. Naprawdę, to żaden problem - dodaje.

Polak spędza dnie na wyszukiwaniu na ziemi drobniaków, które potem zamienia w jednym ze sklepów na większe nominały. Za to kupuje jedzenie dla siebie i kota.

„W końcu oboje jesteśmy bezdomni" - mówi. „Jeśli się dobrze owiniesz, to nie jest wcale tak bardzo zimno. Miałem namiot, ale ktoś mi go ukradł. Nie martwię się, przeżyje" - kończy.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00