Reklama

Polak odmówił płacenia alimentów ustalonych przez polski sąd

Niedziela, 24 Listopad 2019

Polak mieszkający na stałe w Irlandii Północnej będzie walczył przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zwolnienie go z obowiązków alimentacyjnych nałożonych przez sąd w Polsce

Zakwestionował prawo Irlandii Płn. do wyegzekowania alimentów zasądzonych w 1999 roku. Twierdzi, że nie wiedział o alimentach w wysokości 83,55 funtów miesięcznie. W żadnym postępowaniu sądowym nie brał udziału.  Jego prawnicy twierdzą także, że alimenty nie podlegają wyegzekwowaniu przez Irlandię Północną, ponieważ zostały zasądzone na długo przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. 
Polak o tym, że ciąży na nim obowiązek alimentacyjny, miał dowiedzieć się dopiero w 2013 r.oku, gdy sprawa została zarejestrowana w sądzie małych sesji (Petty Sessional Court for the District of Belfast and Newtownabbey). Sędzia pokoju uznał wtedy, że zasądzone w 1999 r. alimenty są możliwe do wyegzekwowania w Irlandii Płn. Polak zakwestionował jednak swój obowiązek alimentacyjny, dlatego jego sprawą zajmie się teraz Trybunał Sprawiedliwości UE. 

Komentarze