Reklama

Od nowego roku zmiany w międzynarodowym systemie podatkowym

Piątek, 27 Grudzień 2019

Pracujesz za granicą, ale wciąż masz polską rezydencję podatkową? Lepiej sprawdź, czy nie powinieneś wysłać do skarbówki PIT za rok 2019. Wszystko przez zmianę międzynarodowych porozumień

Do końca tego roku sytuacja jest w miarę klarowna – pracujesz za granicą i w Polsce nie zarobiłeś ani złotówki? Nie składasz w Polsce deklaracji podatkowej. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", sytuacja diametralnie zmieni się od stycznia 2020 r.
W ramach walki z unikaniem opodatkowania powstała tzw. konwencja MLI, która zwolnienia z progresją opisane w dwustronnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zmienia w tzw. kredyty proporcjonalne. I dlatego konieczne będzie składanie deklaracji także w Polsce, niezależnie od osiąganych (lub nie) dochodów.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązek będzie dotyczył osób pracujących w Słowenii i Austrii. Rok później dołączą do nich: Zjednoczone Królestwo, Irlandia, Finlandia, Izrael, Japonia, Litwa, Nowa Zelandia i Słowacja. W kolejnym roku obowiązek obejmie pracowników zarabiających w Norwegii, Belgii, Kanadzie i Danii.

Komentarze