Reklama

W.Brytania.Brown i Cowen apelują do północnoirlandzkich polityków

Piątek, 29 Styczeń 2010

Politycy północnoirlandzcy muszą kontynuować negocjacje zamiast zmierzać do rozbicia swego katolicko-protestanckiego rządu - oświadczyli w środę premierzy Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy przedstawili zwaśnionym stronom plan kompromisu.

Premierzy: brytyjski Gordon Brown i irlandzki Brian Cowen zakończyli trzydniowe rozmowy w Hillsborough pod Belfastem w Irlandii Północnej, lecz, jak pisze agencja Associated Press, nie zdołali przekonać miejscowych partii do zaakceptowania planu. Powiedzieli, że nie opublikują szczegółów kompromisu, w nadziei, że plan jednak zostanie zatwierdzony do końca tygodnia.

"Wierzymy, że wytyczyliśmy drogę do porozumienia" - powiedział Brown, u boku którego stał premier Cowen.

Brown wyraził nadzieję na to, że zwaśnione partie osiągną porozumienie, które pozwoli na przekazanie do maja autonomicznym władzom przedstawicielskim Irlandii Północnej odpowiedzialności za policję i sądownictwo.

Spór w kwestii daty przejęcia od Wielkiej Brytanii odpowiedzialności za policję i sądownictwo doprowadził na skraj upadku koalicyjne władze północnoirlandzkie. Koalicyjny rząd prowincji tworzą od roku 2007 Partia Demokratycznych Unionistów (DUP) i republikanie z Sinn Fein.

Sinn Fein zawsze pragnęła, by do przekazania odpowiedzialności za policję i sądownictwo doszło jak najprędzej, i domagała się ustalenia konkretnej daty. Demokratyczni Unioniści uzależniają swą zgodę na przejęcie przez parlament uprawnień wobec policji i sądownictwa od spełnienia kilku postulatów. Dotyczą one m.in. likwidacji komisji, która musi udzielać zgody na doroczne parady unionistów, i zmiany systemu głosowania w parlamencie w Belfaście.(PAP)

 

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00