Reklama

Lockdown w Irlandii Północnej

Piątek, 16 Październik 2020

Przez cztery tygodnie w Irlandii Północnej znów będą obowiązywać poważne przeciwepidemiczne obostrzenia. Pierwsza fala pandemii była w tej części Zjednoczonego Królestwa łagodna. Druga okazuje się bardzo dotkliwa

Nowe przepisy wchodzą w życie od piątku od godziny 18. Na ich mocy wszystkie punkty usługowe, w których dochodzi do bliskiego kontaktu między ludźmi, zostaną zamknięte. Dotyczy to salonów fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetów masażu czy studiów tatuażu. Zamknięte zostaną również wszystkie puby, restauracje, bary i kawiarnie. Będą one mogły jednak serwować dania czy napoje na wynos lub z dostawą do domu, ale tylko do godziny 23:00.
Sklepy oraz supermarkety na razie pozostają otwarte, ale nie będzie w nich można po godzinie 20:00 sprzedawać alkoholu. Odwołane są także zajęcia sportowe w zamkniętych pomieszczeniach, a w przypadku sportów kontaktowych także te na wolnym powietrzu. Dozwolone jest funkcjonowanie siłowni, ale tylko dla osób ćwiczących indywidualnie.
Od poniedziałku (19 października) przerwane zostanie działanie szkół. To obostrzenie ma obowiązywać nie przez cztery, ale tylko przez dwa tygodnie, a jeden z tych tygodni to i tak planowe jesienne ferie.
Również uniwersytety i uczelnie wyższe mają przejść na nauczanie zdalne, o ile jest to możliwe, to znaczy zajęcia nie wymagają fizycznej obecności studentów na miejscu (jak np. część zajęć na uczelniach medycznych, technicznych czy artystycznych).
Władze Irlandii Północnej chcą także, aby mieszkańcy kraju funkcjonowali w tzw. bańkach społecznych czyli wchodzili w bliższy kontakt z bardzo ograniczoną liczbą ludzi. Członkowie różnych gospodarstw domowych nie mogą się od jutra spotykać w pomieszczeniach. Ale nawet w przypadku spotkania w ogródku czy parku maksymalna liczba biorących w nim udział osób nie może być wyższa niż sześć. Nie liczone są jednak dzieci poniżej 12 roku życia. Z wyjątkiem bardzo szczególnych sytuacji, zakazane są także publiczne zgromadzenia na więcej niż 15 osób.
Wyjątkiem są rodzinne uroczystości – wesela, pogrzeby, chrzciny czy stypy – w których może uczestniczyć maksymalnie 25 osób. Jeśli to tylko możliwe, firmy, biura czy urzędy muszą przejść na pracę zdalną. Podróże między miejscowościami mają zaś zostać ograniczone tylko do tych niezbędnych.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00