Reklama

Uciekli na irlandzką wyspę, a potem wybuchła epidemia

Poniedziałek, 4 Styczeń 2021

Brytyjczycy Luke i Sarah Flanagan w marcu ubiegłego roku przeprowadzili się na wyspę Owey u zachodniego wybrzeża hrabstwa Donegal w Irlandii. Żyją bez prądu, gazu, bieżącej wody, ale przede wszystkim bez koronawirusa. – To naprawdę dziwne, gdy słyszymy o tym wszystkim, co dzieje się na świecie – przyznaje Luke Flanagan

Pochodząca z Leeds para przeniosła się na malutką wyspę Owey na początku marca, na kilka dni przed wykryciem pierwszych przypadków koronawirusa w Anglii, Walii, Irlandii Północnej i Szkocji. – Zobaczyliśmy w internecie ogłoszenie oferujące możliwość wynajęcia małego domku. Zdecydowaliśmy się skorzystać. Wynajęliśmy go na rok – opowiada Luke.
Na wyspie nie ma sklepów, czy komunikacji. Jest ona od wielu lat niezamieszkała. Ludzie pojawiają się na niej wyłącznie latem. Ponoć ostatni raz ktoś spędzał tam zimę w 1974 roku. Jak mówią Irlandczycy, przez pozostałe pory roku w opuszczonych domach wyje wiatr i szlochają duchy przodków. – Latem atmosfera jest tutaj świetna. Ale jak tylko zaczęła się jesień, wszyscy odeszli i zostaliśmy sami. Na szczęście byliśmy dobrze przygotowani – podkreśla para.
W domku nie ma prądu, gazu i bieżącej wody. Wyspę można opuścić jedynie łódką. – Chcieliśmy udowodnić, że można spędzić cały sezon zimowy na Owey, mając nadzieję, że inni zrobią to samo w przyszłości – podkreśla mężczyzna.
Łowią ryby, hodują kury i uprawiają warzywa. – Mieszkamy w małym domku, ogrzewanym piecem. W węgiel zaopatrzyliśmy się latem, podobnie jak w żywność. Używamy zbiornika do zbierania wody deszczowej, gotujemy przy użyciu dużych butli gazowych, które również zaopatrzyliśmy się w letnie miesiące. Mamy panele słoneczne, które podłączamy do akumulatora samochodowego, aby ładować je przez cały dzień, zanim naładujemy nasze telefony – mówi Sarah. Wraz z nimi na wyspie przebywają ich dwa psy.

Luke i Sarah od kilku miesięcy żyją z dala od cywilizacji, ale przede wszystkim z dala od koronawirusa. – Często rozmawiamy z rodzicami. To naprawdę dziwne, gdy słyszymy o tym wszystkim, co dzieje się na świecie – przyznaje Luke. – Przynajmniej nie musieliśmy się martwić o dystans społeczny – dodaje.Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00