Reklama

Irlandia, Ukraina i Rumunia przedłużają obostrzenia dla podróżujących

Środa, 3 Luty 2021

Irlandia wydłuża do 5 marca wymóg posiadania przy wjeździe negatywnego wyniku testu na koronawirusa, Ukraina podtrzymuje co najmniej do końca lutego obowiązek odbycia kwarantanny, a Rumunia wciąż uznaje Polskę za kraj "niebezpieczny epidemicznie" - informuje serwis MSZ "Polak za granicą"

MSZ poinformowało we wtorek na Twitterze za pośrednictwem swojego serwisu "Polak za granicą" o aktualnych obostrzeniach, które obowiązują w związku z pandemią osoby podróżujące z Polski do Irlandii, Rumunii oraz na Ukrainę. Irlandia wydłużyła do 5 marca wymóg przedstawienia przy wjeździe negatywnego wyniku testu RT-PCR na koronawirusa. Podróżując do tego kraju, należy także wypełnić formularz "Passenger Locator Form" (dostępny jest on online). Brak ważnego wyniku testu zagrożony jest mandatem w wysokości do 2,5 tys. euro bądź nawet sześcioma miesiącami aresztu.
Osoby przybywające z krajów oznaczonych kolorem czerwonym w irlandzkim systemie klasyfikacji "Traffic Light System" zobowiązane są ograniczać przemieszczanie się po kraju przez pierwsze 14 dni. Obecnie kolorem czerwonym oznaczona jest zdecydowana większość krajów UE, w tym cała Polska. Kwota mandatu za niestosowanie się do zasad dotyczących ograniczeń przemieszczania się podniesiona została w Irlandii do 500 euro, zwiększona została również liczba specjalnych patroli na drogach dojazdowych do portów i lotnisk.
Obywatele przybywający na teren Ukrainy z Polski (bądź innego kraju znajdującego się na tzw. czerwonej liście) podlegają obowiązkowi odbycia 14-dniowej kwarantanny. Wynika to z umieszczenia prze ukraińskie władze Polski na liście krajów o zwiększonym zagrożeniu COVID-19. Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby, które przedstawią ważny negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Przy wjeździe na Ukrainę należy również posiadać ważne ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty ewentualnego leczenia COVID-19. Obostrzenia te obowiązują do 28 lutego z możliwością ich przedłużenia.
Zgodnie ze stanem na dzień 1 lutego Polska znajduje się na rumuńskiej liście krajów niebezpiecznych epidemicznie. Podobnie jak w przypadku Ukrainy, kraj ten utrzymuje obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób przybywających z Polski. Zwolnione z kwarantanny są osoby przybywające do Rumunii, jeżeli pozostaną na jej terytorium krócej niż 3 dni (72 godziny) i przedstawią negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, wykonany na maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem do Rumunii.
Szczegółowe informacje dotyczące większości krajów świata znajdują się na portalu Gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia

Wyposażone lokale do wynajęcia

016120620
Park West Enterprise Centre, Dublin 12 
Kierowca C+E - Praca w USA

Kierowca C+E - Praca w USA

733384427
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00