Polska - Andora 3:0

Niedziela, 28 Marzec 2021

W drugim meczu eliminacji mistrzostw świata polscy piłkarze odnieśli pierwsze zwycięstwo. Dwa gole strzelił Robert Lewandowski, jednego Karol Świderski i Andora pokonana 3:0. Jednak po grze nienadzwyczajnej.
W pierwszej połowie nasi grali tak sobie. Przez cały czas przeważali, ale sytuacji zbyt wielu nie mieli. Mimo, że Paulo Sosusa znalazł miejsce w podstawowym składzie aż dla trójki napastników – Roberta Lewandowskiego, Krzysztofa Piątka i Arkadiusza Milika. Tym razem znalazło się miejsce dla jednego debiutanta – Kamila Piątkowskiego. A w sumie – skład bardzo ofensywny.
Kilkakrotnie szczęścia próbował Piątek, aż w 30. minucie po dośrodkowaniu z wolnego przez Macieja Rybusa z woleja uderzył Lewandowskiego. Odbita od pleców obrońcy piłka trafiła w lewy róg bramki. Kilka minut później „Lewy” miał idealną okazję, ale piłka odbiła mu się od nogi i z kilku metrów przeszła obok słupka. Dwie okazje miał jeszcze Milik, jednak do przerwy to 1:0 mocno rozczarowujące.
Dziesięć minut po przerwie Lewandowski uspokoił sytuację. Po dośrodkowaniu Kamila Jóźwiaka, najpierw źle trafił w piłkę, ale za chwilę poprawił. 2:0 i choć w średnim stylu, to już było wiadomo, że ten mecz wygramy. Dla Roberta było to już 66. trafienie w reprezentacji.
Później Paulo Sousa zaczął zmieniać. Nie było potrzeby forsować Lewandowskiego, więc i on opuścił boisko - zastąpił go kolejny debiutant, Karol Świderski. A potem wszedł jeszcze jeden - 17-letni Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecin (drugi najmłodszy reprezentant w historii, po Włodzimierzu Lubańskim).
Debiutant sprawił, że wynik na koniec jest przyzwoity. Grosicki wrzucił, Świderski sprytnie wsadził nogę obok obrońcy i w 88. minucie zrobiło się 3:0.
To niezbyt dużo, bo rywal słaby. Ale na razie wystarczy.
POLSKA – ANDORA 3:0 (1:0): Lewandowski (30., 55.), Świderski (88.).
Skład Polaków: Szczęsny – Bereszyński (59. Dawidowicz), Glik, Piątkowski – Jóźwiak, Krychowiak, Zieliński (73. Kozłowski), Milik (59. Płacheta), Rybus (59. Grosicki) – Lewandowski (63. Świderski), Piątek.
Pozostałe wyniki naszej grupy: Albania – Anglia 0:2 (0:1), San Marino – Węgry 0:3 (0:1).