Reklama

Irlandia będzie burzyć domy

Wtorek, 6 Kwiecień 2010

Irlandzka agencja, która przejmuje od banków długi zapowiada, że jest gotowa burzyć niewykończone budynki, gdyż straciły one swoją wartość.

Zarząd rządowej National Asset Management Agecy (NAMA) postanowił postępować tak, jak to robią Amerykanie. Nie będą udawać, że niezamieszkane i niedokończone osiedla są coś warte, tylko burzyć „niechciane" budynki.  Agencja NAMA ma za zadanie przejmować od banków złe długi w tym aktywa warte 54 mld euro. Przed agencją niełatwe zadanie, gdyż musi działać tak, aby w przyszłości odzyskać pieniądze, które przekaże bankom w celu ich ratowania. Około 21 mld euro tych aktywów stanowią kredyty udzielone na domy i budynki komercyjne, których nigdy nie ukończono. Rząd spekuluje, że agencji łatwiej będzie sprzedać po zdecydowanie lepszych cenach ziemię niż puste, niedokończone osiedla. Głownie z tego powodu, że działki można podzielić na mniejsze i sprzedać różnym klientom pod różne cele.

Eksperci z University College Dublin i politechniki w Dublinie, którzy wspólnie pracują nad projektem Urban Environment, twierdzą, że w tym momencie aż ok. 345 tys., czyli 17 proc., irlandzkich domów i mieszkań stoi pustych. Jednocześnie specjaliści ostrzegają przed tym, by nie utrzymywać na siłę wysokich cen mieszkań, gdyż może to okazać się bardzo zgubne. - To prawda, że w tysiącach domów nikt nie mieszka, ale to dlatego, że wielu Irlandczyków cały czas nie stać na kupienie własnego lokum. Dzieje się tak dlatego, że aby ochronić system bankowy, rząd pomaga utrzymywać ceny nieruchomości na nienaturalnie wysokich poziomach - twierdzi dr Declan Redmond z University College Dublin.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc obniżenie cen mieszkań i domów, by zachować odpowiednią równowagę, między panującą na rynku sytuacją a wartością nieruchomości.

Munsterwizjerlogoki.jpg

 

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00