Reklama

Jakie trudności po powrocie do Polski

Wtorek, 6 Kwiecień 2010

W ostatnim czasie mnóstwo Polaków wraca do Polski. Nie wszyscy jednak zastanawiają się nad tym jak to będzie po powrocie i jakie trudności czekają emigrantów, którzy nie chcą już żyć za granicą ojczystego kraju. A co na nich czeka? Przede wszystkim formalności, które trzeba bardzo szybko załatwić, brak pracy, niższy komfort życia, mniejsze zarobki oraz kryzys gospodarczy. Co jeszcze?

 

Powrót to wyjazd z kraju

Psychoterapeutka Krystyna Walewska - Huseynon, która pracuje w Londynie wyjaśnia, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż powrót to tak naprawdę wyjazd z kraju. Tak jak wyjeżdżając do Irlandii czy Anglii emigranci musieli przystosować się do nowych warunków życia, tak i po powrocie do Ojczyzny będą musieli przystosować się do odmiennych warunków od tych, w których żyli przez ostatnie lata. 

- Łączy się to z niewiadomą, lękiem i innym widzeniem, w tym przypadku tego, co kiedyś zostawiliśmy - tłumaczy psychoterapeutka. Jednocześnie doradza, by przed podjęciem decyzji o powrocie zastanowić się bardzo dobrze, czy rzeczywiście chcemy wracać i przypomnieć sobie powody, dla których opuściło się Polskę. Czy problemów, które chcieliśmy porzucić teraz już w kraju nie będzie?

Dodatkowo warto pomyśleć, czy rzeczywiście osiągnęliśmy cele, które chcieliśmy osiągnąć i dlaczego tak naprawdę chcemy wrócić. Czy jest to chwilowa tęsknota i pustka czy też decyzja oparta jest na racjonalnych przesłankach i jesteśmy pewni, że za kilka miesięcy nie będziemy żałować wyjazdu z kraju, w którym teraz mieszkamy. Warto także zastanowić się nad tym, że emocje związane z powrotem do bliskich dość szybko mijają. - Pamiętam tą radość. Tęskniło się za znajomymi, polskim piwem, jedzeniem, rodziną i normalnym chlebem.... Teraz tęskni się za znajomymi z wyspy, irlandzką whisky, pubami i godziwą płacą. Zaciskam zęby i siedzę w Polsce, ale nie jest tak wspaniale jak się spodziewałem pakując walizki i wracając- twierdzi Radek, który przez 3-lata mieszkał i pracował w Limerick.

-Wróciłem do Polski po 4 latach, pierwszego dnia znalazłem dobrą pracę. Na pieniądze nie narzekam, ale tęsknię za Irlandią.  Dla mnie Polska, mimo wszystkich uroków jest dalej postkomunistycznie i biednie smutna, a jak ktoś szerzej się przygląda naszemu krajowi niż przez pryzmat tanich papierosów, piwa i jedzenia to wciąż życie tutaj jest żenujące. Za rok zamierzam znów wrócić do Irlandii- powiedział Polskiemu Wizjerowi Kamil, który cztery lata pracował w Dublinie.

4 dni na meldunek, 30 na rejestrację auta...

Decyzję o powrocie należy dobrze przemyśleć i przygotować się na niższy komfort życia, większe wydatki oraz być cierpliwym, bo o pracę wcale nie jest w Polsce tak łatwo jak się o to teraz o tym mówi w mediach.

O czym musimy pamiętać? Jeśli w Irlandii mamy zwierzaka musimy mieć dla niego paszport, micro chip i odpowiednie badania, gdyż inaczej nasz milusiński nie będzie mógł przekroczyć granicy. Mniej problemu jest z chomikiem, świnką morską lub rybkami. Te zwierzęta możemy przewieźć bez większych problemów.

W Irlandii dobrze jest zamknąć rachunek bankowy, zdobyć dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia oraz wziąć ze sobą z ubezpieczalni list potwierdzający, iż ubezpieczaliśmy tutaj swoje auto.

Po powrocie do Polski mamy tylko cztery dni na dokonanie stałego lub czasowego meldunku. Jeżeli tego nie zrobimy i będziemy bez meldunku w Polsce przebywać pod danym adresem choćby kilka godzin dłużej, łamiemy prawo i grozi nam nawet 5 tysięcy złotych mandatu. Poza tym nie będziemy mogli niczego załatwić w urzędach.

Kolejnym krokiem jest z pewnością znalezienie pracy, a o tą nie jest łatwo. Bezrobocie w Polsce wynosi obecnie tyle samo, co w Irlandii, czyli 13 proc. Warto jest mieć listy polecające od pracodawców z Irlandii, ale one nie gwarantują wcale tego, że przyszły polski pracodawca weźmie je pod uwagę, zwłaszcza, gdy aplikujemy na stanowisko wyższe od tego, które zajmowaliśmy w Irlandii. Czasem to może wręcz odstraszać, gdyż w Polsce zarobki są niższe i zatrudniający może mieć obawy, iż niższa wypłata może nie być zadowalająca dla przyszłego pracownika.

Nie każdy wie także o tym, że rozwód, który wzięliśmy w Irlandii jest w Polsce nieprawomocny. Aby go uznać trzeba złożyć wniosek o rozwód w polskim sądzie.

Inna sprawa dotyczy dowodów osobistych. Osoby, które nie mają tzw. „nowego" dowodu, tylko „stary książeczkowy" będą mieć kolejny problem. Należy go niezwłocznie wymienić, by nie zostać ukaranym mandatem.

Osoby, które zamierzają korzystać w Polsce z irlandzkiego samochodu muszą liczyć się z tym, że mają tylko 30 dni na przełożenie kierownicy na lewą stronę i przerejestrowanie pojazdu.

Pamiętaj o formularzach

Warto także pamiętać o tym, że jeśli jesteś bezrobotny musisz zarejestrować się we właściwym dla Twojego miejsca zameldowania Urzędzie Pracy. Potrzebny jest do tego formularz E-303. Ponadto należy tutaj przypomnieć, iż zasiłek dla bezrobotnych Polak otrzymuje jedynie przez pół roku. Jeśli otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii możesz go transferować do Polski i tam pobierać go przez 3 miesiące od wyjazdu z wyspy. Jeżeli zamierzasz ubiegać się o zasiłek w Polsce musisz natomiast mieć formularz E-301.

Jeśli chcemy kupić w Polsce dom lub mieszkanie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że złoty ostatnio umocnił się na tyle, że będzie nas stać na mniejsze mieszkanie niż jeszcze rok temu.

Należy również pamiętać, że staż pracy z Irlandii liczy się nam do emerytury. Aby skorzystać z takiej możliwości musisz posiadać payslip-y oraz świadectwa pracy lub zeznanie podatkowe z Irlandii. Jeśli chcesz mieć potwierdzony okres ubezpieczenia w Irlandii w celu przyszłego ubiegania się o emeryturę bądź rentę, potrzebujesz formularza E-205 oraz E-207, który  jest formularzem stosowanym w celu otrzymania świadczeń emerytalno-rentowych, wypełnianym przez instytucję rozpatrującą sprawę i zawiera informacje uzyskane od zainteresowanej osoby (więcej na ten temat w rubryce „Prawo: Wy pytacie, my odpowiadamy" w następnym wydaniu Polskiego Wizjera).

 

Pamiętajmy, żeby przemyśleć dobrze decyzję o powrocie, bo być może nie będzie już sposobności, by wrócić do Irlandii. Jeśli zostawisz pracę, którą masz tutaj, ktoś inny może zająć twoje miejsce, a jeśli przetransferowany zasiłek się skończy, powrót do Irlandii stanie się wręcz niemożliwy...

Magda Graszk  

 

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00