Fatalne warunki mieszkaniowe w Polsce, w Irlandii dużo lepiej
W 2020 roku w Polsce na każdego mieszkańca przypadało 1,2 pokoju. To jeden z najgorszych wyników w całej Unii Europejskiej - wynika z raportu GetHome.pl opartego na danych Eurostatu. Prawie 37 proc. Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach. Zupełnie przeciwnie sytuacja wygląda w Irlandii, należącej do krajów o najwyższym wskaźniku
Według Eurostatu w Polsce na każdego mieszkańca przypadało w 2020 r. 1,2 pokoju, co jest jednym z najgorszych wyników w całej UE, gdzie średnia to 1,6 pokoju. Gorzej lub podobnie jest w Rumunii, Chorwacji, Słowacji i na Łotwie. Na drugim biegunie są takie kraje jak Malta, Belgia i Irlandia, gdzie na osobę przypadają ponad dwa pokoje.
Od 2015 r. warunki mieszkaniowe w Polsce nieco się poprawiły, bo wtedy na osobę przypadało 1,1 pokoju. - Problem w tym, że wciąż dzieli nas ogromny dystans do unijnej czołówki. W naszym regionie najszybciej doganiały ją Węgry, gdzie Eurostat odnotował wzrost liczby pokoi na osobę z 1,2 do 1,5 – wskazuje Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl.
Innym miernikiem warunków mieszkaniowych w danym kraju jest wskaźnik pokazujący odsetek populacji żyjącej w przeludnionych mieszkaniach.
Według stosowanej przez Eurostat metodologii zarówno singiel, jak i bezdzietne małżeństwo powinni mieć do dyspozycji mieszkanie, w którym wydzielono minimum jeden pokój dzienny i sypialnię. Dwójka dzieci w wieku do 12 lat może zajmować jeden pokój dziecięcy, ale gdy przekroczą ten wiek i są różnej płci, każde powinno mieć własny. Podobnie w przypadku osób pełnoletnich.