Reklama

Irlandia nie wyjdzie z recesji

Środa, 21 Kwiecień 2010

Jeszcze niedawno irlandzkie media donosiły o tym jak Jean-Claude Trichet, szef Europejskiego Banku Centralnego, dał Grecji irlandzką politykę za przykład jak wyjść z kryzysu, co miało świadczyć o tym, że recesja na Zielonej Wyspie wreszcie odchodzi w zapomnienie. Niestety całkiem niedawno nastroje diametralnie się zmieniły. Czy świadczy to o tym, że nie ma nadziei na koniec kryzysu?

Pod koniec ubiegłego roku Irlandia zaoszczędziła 4 miliardy euro. Główny irlandzki ekonomista Bloxham Stockbrokers, Kevin McConnell, powiedział wtedy, że Irlandia ma plan, który pozwoli jej wkrótce pokonać przeciwności i wyjść na prostą.

Ustanowiono agencję NAMA, która miała pomóc bankom wyjść z kryzysu oraz opracowano budżet, który miał przynieść oszczędności rządowi.  Takie posunięcie pomogło Irlandii oszczędzić cztery miliardy euro, czyli 2,5 procent produktu krajowego brutto (PKB).

Niestety po tych pochwałach teraz przyszła kolej na nieciekawe wieści. Eksperci alarmują, że irlandzka gospodarka skurczyła się w ubiegłym roku. o 7,1 proc. i wciąż bardzo głęboko tkwi w recesji. Takie dane przedstawił ostatnio Centralny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane wykazują, że w ostatnim kwartale 2009 r. Produkt Krajowy Brutto Irlandii zmniejszył się o 2,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, zaś w III kw. po korekcie o 0,1 proc. według raportu drastycznie spadły wydatki na konsumpcję, inwestycje oraz zmniejszyły się wydatki rządowe.

Minister finansów Irlandii Brian Lenihan wciąż jednak zapewnia, że nie ma się czym martwić i przekonuje, iż wszystko poprawi się w już drugim półroczu tego roku. Czy rzeczywiście Irlandii uda się wyjść z recesji, czy to tylko pobożne życzenia polityków? Specjaliści twierdzą, że Irlandia już nigdy nie wróci do lat swojej świetności, z okresu, zanim ogarnęła ją recesja. Mówią, że nawet, jeśli mogłoby się to udać to wymagałoby to ogromu pracy i mnóstwa czasu.

Munsterwizjerlogoki.jpg

 

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00