Reklama

Bezpłatny urlop na opiekę nad członkiem rodziny

Niedziela, 8 Maj 2022

Nowelizacja ustawy o równowadze życia zawodowego, która zostanie przedłożona w najbliższych tygodniach ma za zadanie zapewnić bezpłatne urlopy na opiekę nad członkami rodziny

Jak pisze "The Independent", zmiany dotyczą prawa do bezpłatnego urlopu przysługującego każdemu pracownikowi, który potrzebuje zaopiekować się członkiem rodziny. Obecnie pracownicy, którzy muszą zaopiekować się dzieckiem lub krewnym, muszą powiadomić o takim zamiarze pracodawcę z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem, a pracodawca musi odpowiedzieć na ten wniosek w ciągu czterech tygodni.
Wśród propozycji jest m.in. wydłużenie czasu, w którym matki karmiące piersią będą pracować w krótszym wymiarze czasowym. Mają one obecnie prawo do płatnego urlopu przez jedną godzinę dziennie przez 26 tygodni z uwagi na karmienie dziecka piersią. Mogłyby z tego korzystać przez 104 tygodnie. Minister proponuje również, aby kobiety, które zmieniły płeć, a następnie urodziły dziecko, miały prawo do takiego samego urlopu na karmienie piersią. 

 

 

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama