Reklama

Twoje prawa, gdy odwołują lot

Czwartek, 6 Maj 2010

Z powodu ostatnich kłopotów z podróżowaniem drogą powietrzną spowodowanych pyłem wulkanicznym coraz więcej osób zaczęło się zastanawiać nad tym, jakie prawa ma pasażer, którego lot odwołano. Czy należy mu się odszkodowanie, czy przewoźnik musi mu zapewnić nocleg i pokryć koszty pobytu w kraju, w którym pasażer utknął? Co mogą zaoferować nam zarówno linie lotnicze jak i nasz ubezpieczyciel?

Odszkodowanie

Warto wiedzieć, żerozporządzenie unijne z 2005 roku przyznaje między innymi prawa do opieki czy posiłków na koszt linii pasażerom w sytuacjiodmowy przyjęcia na pokład wbrew ich woli, odwołania lub opóźnienia lotu.

Regulacje dotyczą osób odlatujących z krajów UE oraz pasażerów odlatujących z lotniska poza UE i lądujących na terenie UE, jeżeli przewoźnik obsługujący lot jest przewoźnikiem z Unii.

W przypadku, gdy lot odwołano i nie ma możliwości innego przedostania się do celu naszej podróży można się starać o odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro. Jego wysokość zależy od długości trasy. Niestety przewoźnik nie musi takiego odszkodowania płacić w momencie, gdy o odwołaniu rejsu powiadomił cię minimum dwa tygodnie przed podróżą, albo, jeśli lot odwołano z powodów niezależnych od linii, takich jak zła pogoda, nagła usterka techniczna lub np. strajk pracowników lotniska. Pasażerowie, którzy nie polecieli swoim lotem z powodu pyłu wulkanicznego nie mają więc co liczyć na wypłatę odszkodowania.

Telefony na koszt przewoźnika

Są jednak i lepsze wiadomości. W momencie długich opóźnień lub odwołania rejsu przewoźnik musi zapewnić pasażerowi opiekę. W tym celu należy zwrócić się do przewoźnika lub jego przedstawiciela na lotnisku (agenta handlingowego). Pasażerowie muszą mieć zapewnione jedzenie, picie, bezpłatny nocleg oraz mogą dzwonić, e-mailować czy wysyłać faksy na koszt linii lotniczych.

Jeśli czekasz na opóźniony lot minimum pięć godzin, możesz zrezygnować z podróży i zdecydować się na zwrot kosztu biletu (pieniądze powinieneś otrzymać w ciągu tygodnia) lub poprosić o lot powrotny, jeśli znajdujesz się w porcie przesiadkowym, albo zmianę rezerwacji na późniejszy termin.

 Ponad 4 tys. zł. za zgubiony bagaż

Jeśli, mimo prób, przewoźnik nie zachowuje standardów i nie stosuje się do przepisów to możesz złożyć reklamację. Zachowuj więc rachunki za jedzenie, picie, telefony, nocleg. Jeśli przewoźnik nie da ci odpowiedzi, nie chce uznać roszczenia lub czekasz na odszkodowanie ponad 30 dni, w Polsce możesz złożyć skargę do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Winnych krajach o szczegóły pytaj w urzędach ochrony praw pasażera.

Możesz się również ubezpieczyć w firmie ubezpieczeniowej na wypadek odwołania lotu. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możesz odzyskać do 60 proc. pieniędzy, a ubezpieczenie wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych w zależności od ceny biletu lotniczego. Jednak jest tutaj haczyk: za odwołanie podróży z powodu chmury, mgły, burzy itd. Ubezpieczyciel nie odpowiada.

Jeśli zaginie bagaż musisz to od razu zgłosić na lotnisku. Później, jeśli bagaż się nie odnajdzie, musisz napisać jeszcze pismo dotyczące uszkodzonego bagażu musisz zgłosić liniom do siedmiu dni od daty jego odbioru, a w przypadku bagażu opóźnionego - w ciągu 21 dni. Maksymalne odszkodowanie za zgubiony bagaż to około 4400 zł.

Jeśli dodatkowo ubezpieczyć bagaż otrzymasz za niego od 300 do 500 euro. Żeby uzyskać odszkodowanie po powrocie do kraju musisz przedstawić firmie ubezpieczeniowej dokumenty zgłoszenia zaginięcia bagażu z listą przedmiotów, jakie straciłeś.

 

Munsterwizjerlogoki.jpg

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00