Pia Skrzyszowska mistrzynią Europy. 14 medali polskich lekkoatletów

Poniedziałek, 22 Sierpień 2022

W ostatnim dniu lekkoatletycznych mistrzostw Europy polscy lekkoatleci zdobyli trzy medale. A Pia Skrzyszowska w biegu na 100 metrów przez płotki była najlepsza. Wygrała wyraźnie, z czasem 12,51 sek.

Tego wieczoru to jednak nie wszystko z jej strony. Kilkadziesiąt minut później pobiegła na pierwszej zmianie sztafety 4x100 metrów. Na drugiej Anna Kiełbasińska, na trzeciej Marika Popowicz-Drapała i na ostatniej Ewa Swoboda. Wygrały Niemki. A Polki drugie, z rekordem kraju - 42,61.
Wcześniej zupełnie nieoczekiwanie w sztafecie na takim samym dystansie brązowy medal wywalczyli panowie. Za Brytyjczykami i Francuzami. I też z rekordem Polski - 38,15. Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć.
Anna Kiełbasińska, która wychowywała się na Osiedlu „Przyjaźń” w Warszawie, zdobyła na mistrzostwach w Monachium najwięcej medali z polskiej ekipy. Trzy - srebro i brąz w sztafetach oraz brąz indywidualnie. Natomiast Pia Skrzyszowska w niedzielę najpierw pobiegła półfinał na 100 m ppł, a potem wywalczyła dwa medale w krótkich odstępach. Na 100 m przez płotki mieliśmy złoto 40 lat temu (Lucyna Langer-Kałek).
W sumie polscy zawodnicy zdobyli 14 medali - 3 złote, 6 srebrnych i 5 brązowych. Z tego zaledwie dwa panowie, w tym złoto Wojciech Nowicki w rzucie młotem. Ostatnio lekkoatleci na ME zdobywali po 12, a teraz jeszcze więcej.
Tego samego dnia w Mistrzostwach Europejskich (bo to zawody w dziewięciu dyscyplinach) wygrała czwórka kajakarek. Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto popłynęły po złoto w olimpijskiej konkurencji K4 na 500 metrów. Polki zwyciężyły z blisko 2,5 sekundy przewagi nad Dunkami, trzecie były Węgierki.