Polska wygrała z Walią w Cardiff i utrzymała się w Lidze Narodów

Niedziela, 25 Wrzesień 2022

W Cardiff piłkarska reprezentacja Polski pokonała Walię i była lepsza. Po katastrofalnej przegranej z Holandią 0:2 w Warszawie to promyk nadziei przed mistrzostwami świata w Katarze. Biało-Czerwoni utrzymali się w Lidze Narodów. Grupę wygrała Holandia przed Belgią, spadła Walia. Tak jak ze swojej grupy, spadła Anglia.

Czesław Michniewicz postanowił trzymać się gry trójką środkowych obrońców, co przeważnie naszym wychodzi średnio. Dodał za to Robertowi Lewandowskiemu partnera w ataku - Karola Świderskiego (w składzie zastąpił pomocnika Sebastiana Świderskiego). A w środku pola Karola Linettego selekcjoner wymienił na Szymona Żurkowskiego.
W pierwszej połowie obie strony grały szybko, w końcu mecz Polaków wyglądał na ciekawy. Raz bliski powodzenia był Świderski, innym razem bramkarz Walijczyków omal nie strzelił sobie samobója. W dwóch sytuacjach z kolei bardzo dobrze spisał się Wojciech Szczęsny, a raz po rykoszecie.
W drugiej połowie było podobnie natomiast remis urządzał Polaków. Nam chodziło o zajęcie trzeciego miejsca w grupie Ligi Narodów. Dwa czołowe były poza zasięgiem. W 58. minucie młody Jakub Kiwior podał w pole karne do Lewandowskiego, a ten kapitalnie - z pierwszej piłki - wrzucił ją między dwóch obrońców do Świderskiego. Ten z zimną krwią posłał piłkę między nogami Wayne’a Hennessy’ego. Do siatki.
Dwie minuty później Szczęsny pięknie wybronił uderzenie Neco Williamsa. W 77. minucie Kamil Glik niepotrzebnie przepuścił piłkę i niby niegroźny pół strzał, pół dośrodkowanie zrobiło się groźnie. Ale znowu Szczęsny - kapitalnie.
W 89. minucie Gareth Bale, kapitan Walijczyków, głową walnął tak mocno w piłkę, że aż zatrzęsła się poprzeczka. Jednak nie wpadło. Przez większość drugiej połowy Polacy byli lepsi, choć w końcówce Walijczycy mocno przygnietli.
Najlepszy w polskiej drużynie Szczęsny. A obok Kiwior i chyba - bez względu na bramkę - Świderski.

WALIA - POLSKA 0:1 (0:0): Świderski (58.).
Skład Polaków: Szczęsny - Bednarek (89. Gumny), Glik Jakub Kiwior - BereszyńskiŻ, Żurkowski (82. Szymański), Krychowiak Ż, Zieliński, Zalewski – Świderski (64. Piątek), Lewandowski.

W drugim meczu grupy: Holandia – Belgia 1:0 (0:0): Van Dijk (73.).