Wzrost pensji nawet o 7 tys. euro, ale w Irlandii nadal brakuje lekarzy
Irlandia dotkliwie odczuwa braki w personelu medycznym i farmacji. Podnosi więc pensje, niektórym nawet o 7 tys. euro, ale niedobór wykwalifikowanego personelu jest coraz większym problemem.
Poziom zatrudnienia personelu w służbie zdrowia jest najniższy w historii - ale może to być tylko „wierzchołek góry lodowej”, ponieważ wielu pracowników w sektorze emigruje lub zmienia drogę kariery - pisze irlandzki irishexaminer.com.
W opiece zdrowotnej pensje rosną średnio o 4 tys. euro. W sektorze farmaceutycznym, gdzie występuje ogromny niedobór wykwalifikowanego personelu, na niektórych z wyższych stanowisk pensje wzrosły o 7 tys. euro lub więcej - wynika z badania Excel Recruitment Annual Salary Guide 2023.
Kryzys kadrowy zmusił wielu pracodawców w sektorze opieki zdrowotnej i farmacji do podwyższenia stawek płac, by przyciągnąć i utrzymać pracowników. Niektóre średnie pensje podskoczyły w opiece zdrowotnej o 4 tys. euro. W sektorze farmaceutycznym, gdzie występuje ogromny niedobór wykwalifikowanego personelu, o 7 tys. euro lub więcej.
Jak wynika z badań, mimo wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 3 do 8 proc. w ciągu ostatniego roku, nastąpił masowy exodus pracowników z tego sektora. Doprowadziło to do poważnych problemów w świadczeniu usług opieki zdrowotnej w całym kraju, a niektóre szpitale walczą o utrzymanie otwartych oddziałów.
Według prognoz The Economic and Social Research Institute, poziom zatrudnienia w całej ochronie zdrowia jest rekordowo niski, a do 2035 r. potrzeba dodatkowo 15 tys. pracowników.
Wśród przyczyn takiego odpływu eksperci wskazują problemy z wypłatą obiecanej sektorowi publicznemu premii w wysokości 1 tys. euro.