W niedzielę w Polsce przypada Dzień Wolności Podatkowej
Najszybciej z państw europejskich Dzień Wolności Podatkowej osiągnęła Irlandia - 1 kwietnia. W Polsce przypada w niedzielę 11 czerwca.
Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna data obrazująca, ile dni trzeba pracować, aby pokryć wszystkie rządowe wydatki. Oczywiście data ta ma charakter czysto teoretyczny. W rzeczywistości podatki odprowadzamy cyklicznie, jednak Dzień Wolności Podatkowej pozwala w makroekonomicznej skali porównywać systemy podatkowe między krajami.
W 2023 roku Dzień Wolności Podatkowej w Polsce przypada na 11 czerwca, czyli w 162. dniu roku. Wielkość wydatków rządowych w relacji do PKB w 2022 r. była na poziomie 43,5 proc., co wśród 30 europejskich gospodarek daje Polsce 10 miejsce.
W Irlandii wydatki rządowe sięgają zaledwie 21,4 proc. PKB. Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny „rozmiar budżetu w tym państwie jest niewielki z uwagi na duże zachęty podatkowe dla międzynarodowych korporacji, które sztucznie podwyższają wielkość PKB. Taki system powiększa zamożność Irlandczyków, jednak jest działaniem na szkodę pozostałych członków Unii Europejskiej”.
W przypadku wszystkich innych państw UE wielkości wydatków oscyluje od 39 proc. do ponad 55 proc. PKB.
Najdłużej, bo do 4 sierpnia, na Dzień Wolności Podatkowej musieli czekać Francuzi.
W przypadku samych przychodów podatkowych wynik Polski będzie bardzo zbliżony. Dzień, którym Polacy kończą płacić podatki przypada na 28 marca i jest to 12. pozycja w Europie. W Europie najkrótszy okres spłaty dla przychodów z VAT odnotowało w Szwajcarii (do 12 stycznie), i Irlandii (do 15 stycznia). Natomiast najdłużej przychody z VAT spłacali podatnicy w Chorwacji (do 17 lutego).