Sąd Najwyższy odrzucił apelację biologicznej matki dotyczącą adopcji
Sąd Najwyższy w Dublinie uznał, że adopcja nastolatki, do której doszło wbrew woli jej biologicznej matki jest słuszna. Dziecko urodziło się z płodowym zespołem alkoholowym, ponieważ matka w pierwszym trymestrze ciąży nałogowo piła alkohol.
Z wytoczeniem sprawy czekano do osiągnięcia przez dziewczynkę 18. roku życia. Agencja ds. Dzieci i Rodziny (CFA) wystąpiła do Sądu Najwyższego o wydanie upoważnienia dla Urzędu Adopcyjnego. Organ adopcyjny miał wydać decyzję o jej adopcji i rezygnacji ze zgody jej biologicznej matki, która wyraziła zgodę na pierwotną opiekę zastępczą. Ojciec nigdy nie odgrywał żadnej znaczącej roli w życiu dziecka.
Biologiczna matka sprzeciwiła się adopcji, a po skutecznym odwołaniu się od decyzji Sądu Najwyższego do Sądu Apelacyjnego, Sąd Najwyższy przychylił się do kolejnej apelacji biologicznej matki. Jednak Sąd Najwyższy tę apelację oddalił.
Uznał, że Ms B, która urodziła się w 2004 roku, przez całe życie mieszkała ze swoją przybraną matką.
Biologiczna matka Ms B miała kontakt z nią jako małym niemowlęciem co dwa tygodnie. Natomiast od 2008 r. spotkania stały się rzadsze ze względu na przeprowadzkę biologicznej matki.
W ramach sprzeciwu wobec adopcji, biologiczna matka argumentowała, że CFA nie wywiązało się ze swojego obowiązku zapewnienia jej możliwości odwiedzania córki. Uważała, że instytucja powinna zapewniać wsparcie finansowe umożliwiające wizyty.