Reklama

Irlandia Północna już dwa lata bez rządu

Sobota, 20 Styczeń 2024

Politykom w Irlandii Północnej po raz kolejny nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie utworzenia rządu, którego prowincja nie ma już od prawie dwóch lat. Mimo upływu terminu na jego powołanie, najprawdopodobniej dostaną oni kolejną szansę.

Formalnie termin na powołanie rządu upływa o północy z czwartku na piątek, ale ponieważ w środę kolejna próba zakończyła się fiaskiem, w czwartek już nie podejmowano kolejnych i jest pewne, że termin nie zostanie dotrzymany.
W tej sytuacji brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Chris Heaton-Harris będzie zobowiązany do rozpisania przedterminowych wyborów do Zgromadzenia Irlandii Północnej. Już zapowiedział, że da lokalnym politykom kolejną szansę i w przyszłym tygodniu złoży stosowny projekt ustawy.
Powodem trwającego od prawie dwóch lat pata politycznego jest nieprzejednane stanowisko Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), największego ugrupowania unionistycznego, które 4 lutego 2022 r. wyszło z rządu w proteście przeciwko pobrexitowym kontrolom handlowym w przypadku towarów sprowadzanych do Irlandii Północnej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa.
Tymczasem zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym, które kończyło konflikt w tej prowincji, w skład rządu muszą wchodzić zarówno największa partia unionistyczna, jak i republikańska.
Wprawdzie na początku 2023 r. brytyjski rząd i Unia Europejska zawarły nowe porozumienie, ramy windsorskie, które odnosi się do obiekcji zgłaszanych przez DUP, ale ugrupowanie to uważa, że zmiany wciąż są niewystarczające.
Na zmianę stanowiska przez DUP nie wpłynęła nawet złożona przez Heaton-Harrisa obietnica pakietu finansowego dla Irlandii Północnej o wartości 3,3 mld funtów, obejmującego między innymi fundusze na uregulowanie roszczeń płacowych w sektorze publicznym, którego przyznanie było uzależnione od przywrócenia północnoirlandzkich instytucji.
W środę Zgromadzenie Irlandii Północnej zebrało się ponownie, aby podjąć kolejną - siódmą już od czasu ostatnich wyborów w maju 2022 roku - próbę powołania rządu, ale DUP ponownie zawetowała wybór przewodniczącego zgromadzenia, co oznaczało, że żadna inna sprawa nie mogła się odbyć.
Termin na powołanie rządu zbiegł się w czasie z masowym strajkiem w Irlandii Północnej, w którym wzięło udział w czwartek ponad 100 tys. pracowników sektora publicznego domagających się podwyżek płac i lepszych warunków pracy. 
Brak normalnie funkcjonującego rządu oznacza, że nie ma nawet komu odnieść się do tych żądań

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia

Wyposażone lokale do wynajęcia

016120620
Park West Enterprise Centre, Dublin 12 
Kierowca C+E - Praca w USA

Kierowca C+E - Praca w USA

733384427
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00